Dobrovolní hasiči v Olešnici v Orlických horách mají novou přístavbu své zbrojnice i vybavení

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Olešnici v Orlických horách mají dobrovolní hasiči nové vybavení v přístavbě u své zbrojnice

V Olešnici v Orlických horách se můžou dobrovolní hasiči pochlubit přístavbou u své zbrojnice. Kromě garáže pořídili za necelé 4 miliony korun i nové vybavení, například speciální vzduchový kompresor a diesel-elektrický agregát. 

V Olešnici si vše zblízka prohlédla reportérka Lucie Peterková. Provedl ji zástupce velitele sboru dobrovolných hasičů Vít Klouček. „V této chvíli se ještě nacházíme v té původní části hasičské zbrojnice, která byla ještě vybudovaná v roce 1998 v takzvané akci Z místními občany a spolky."

A jdeme se podívat do nově postavené části hasičské zbrojnice

Dobrovolní hasiči si vychovávají nástupce, kteří po nich převezmou chuť a odhodlání pomáhat

Dobrovolní hasiči si vychovávají své nástupce

Cosi mezi dětstvím a dospělostí zažívají ti, kteří se přihlásili do dvoutýdenní letní školy pro instruktory mladých hasičů v Malých Svatoňovicích. Takové školy jsou za celý rok v celé republice jen dvě - ta druhá na Opavsku. A tak nebylo divu, že se šestatřicet volných míst zaplnilo ani ne čtyřiadvacet hodin po vypsání přihlášek. 

„Průchodem se dostáváme do nové části přístavby. Kromě toho, že bude sloužit jako garáž pro cisternovou stříkačku, aby se sem pohodlně vešla, tak bude současně sloužit i jako mycí a odmrazovací box. V zimě se nám mnohdy stává, že se vrací v noci a auto se omrzlé a špinavé. mokré a zapadané sněhem. A potřebujeme ho někde bezpečně odmrazit. Tak tento prostor je připraven právě k těmto činnostem," vysvětluje Vít Klouček.

Jsou tu vidět plastové lamely a také poměrně velký regál.

„Jde o zakládací regál, který bude v budoucnu sloužit pro uložení různých záchranných prostředků, které jsou svým objemem rozsáhlejší. Budou tady zásoby hasebních pěnidel, bude tu stan pro nouzové přežití. A v každém případě ještě přibydou topná tělesa, která budou připravena v případě výpadku elektrické energie, abychom dokázali nouzově vytápět některé objekty takzvaně kritické infrastruktury, které se v naší obci také nacházejí," doplňuje Vít Klouček.

V Olešnici v Orlických horách mají dobrovolní hasiči nové vybavení v přístavbě u své zbrojnice

Součástí opravy a dostavby hasičské zbrojnice bylo také zázemí pro dobrovolné hasiče.

„Není to ani tak zázemí. Je to spíš taková další technická vychytávka. A to je diesel-elektrický generátor, který zajistí v případě výpadku elektrické energie, zásobování elektřinou i vytápění pro celý objekt. Je zde současně i nádrž na zásobu nafty, abychom byli schopni vydržet i celý jeden týden bez přísunu elektrické energie," dodává Vít Klouček.

Většinu z celkové částky 3 miliony 800 tisíc korun pokryla dotace od Evropské unie a ministerstva pro místní rozvoj. Ale z vlastní poklady přispěli i dobrovolní hasiči. obec a další subjekty.

Spustit audio
autoři: Lucie Peterková , baj

Související