Dobrovolní hasiči v Horním Maršově našetřili a pořídili si nového pomocníka na čtyřech kolech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Novou čtyřkolku mají dobrovolní hasiči v Horním Maršově v Krkonoších

Novou čtyřkolku mají dobrovolní hasiči v Horním Maršově v Krkonoších. Podobné vybavení jim dlouho chybělo. Dopravní prostředek budou používat především při zásazích v těžko přístupném terénu. Aby novou čtyřkolku mohli koupit, použili na ni hasiči vlastní našetřené peníze.

Velitel dobrovolných hasičů v Horním Maršově Tadeáš Hlinka otvírá zbrojnici: „Tady je naše první zásahové vozidlo se kterým jezdíme na většinu výjezdů. Jak k požárům, tak k technické pomoci nebo k dopravním nehodám. Je to naše víceúčelové vozidlo. Vedlo toho máme záložní cisternu."

A kde máte tu vaši novinku, tedy čtyřkolku?
„Tu jsme museli umístit tady do stísněných prostor, protože nemůžeme přistavovat. Umístili jsme ji mezi obě naše cisterny," ukazuje Tadeáš Hlinka.

Čtěte také

Hasičská čtyřkolka má na sobě reflexní prvky. Jaké má další vybavení?
„Je osazena výstražným zvukovým zařízením, jinak to další speciální výbavu nemá. Podle potřeby by se přiložily hasící a dýchací přístroje. Nebo máme domluvenu spolupráci se záchrannou službou. Kdyby se v našem okolí v zimním období někomu něco stalo a prováděli bychom transport té osoby, tak by se přiložila vakuová matrace nebo páteřová deska."

Novou čtyřkolku mají dobrovolní hasiči v Horním Maršově v Krkonoších

Proč jste takovu čtyřkolku potřebovali? A na jaké další zásahy ji budete používat?
„Bohužel v našem okolí, nebo vlastně téměř v celém Královéhradeckém kraji není žádná taková speciální technika. Mají ji kolegové v Hostinném. Ale tady v horách nikde není. Takže pokud je jakýkoliv požár v zimním období nebo při lesním požáru, není se jak dostat do obtížného terénu. Setkali jsme se s tím loni v létě, když došlo ke dvěma požárům v Janských Lázních a na Černé Hoře. Museli jsme ručně tahat 600 metrů hadic."

Čtyřkolka stála zhruba 200 000 korun. A vy jste si ji z většiny zaplatili sami.
„Po celém dofinancování stála asi 198 tisíc a z toho my jsme zaplatili z našich prostředků 170 tisíc. Necelých 30 tisíc zaplatila obec."

To znamená, že jste udělali nějakou sbírku mezi hasiči?
„Děláme různé brigády, plesy nebo hasičský bál. Občerstvení máme tady na Maršovské pouti a ty peníze shromažďujeme a z větší části je pak investujeme do vybavení. Abychom byli poplatní době a mohli tady disponovat tou nejlepší technikou, která v dnešní době je," dodává velitel dobrovolných hasičů v Horním Maršově Tadeáš Hlinka.