Do zimy skončí obnova žacléřského náměstí. Příští rok začne oprava silnice protínající město

15. říjen 2018 13:44
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Žacléři opravuji náměstí

Na silničním průtahu žacléřským náměstím byly od jara letošního roku semafory. Dělníci tam totiž opravovali plochu přiléhající k silnici. Jak práce pokračují a kdy skončí, na to se místostarostky ze Sdružení pro Žacléř Evy Rennerové zašla zeptat přímo na náměstí reportérka Jana Házová.

Zmizely semafory. To je první věc, které si pravidelný návštěvník žacléřského náměstí všimne. Znamená to tedy, že už je částečně opraveno, jak radnice chtěla?

V Žacléři opravuji náměstí

„Prováděli jsme opravu opěrné zdi na náměstí. Ta se výrazně snížila a nabyla nového vzhledu. Historická zeď byla už ve velmi špatném stavu. Původně se měla rekonstruovat komunikace II/300 vedoucí přes Žacléř. Hlavní komunikace, která protíná celé město. K tomu bohužel nedošlo, přesto jsme přistoupili k opravě opěrné zdi," vysvětluje Eva Rennerová.

Rýchorské náměstí v Žacléři získá úplně novou podobu. Teď ale počítejte s dopravním omezením

V Žacléři opravuji náměstí

Žacléř na Trutnovsku bude mít opravené náměstí. V těchto dnech tam silničáři předělávají opěrnou zeď, další práce budou následovat a náměstí získá novou podobu. Podle nezávislé místostarostky Evy Rennerové by částka za kompletní obnovu neměla přesáhnout 10 milionů korun. 

A doplňuje podrobnosti o opravě zdi: „Ta opěrná zeď je dlouhá zhruba 200 metrů a je rozdělena do několika částí. Na její rekonstrukci byl použit materiál z původní zdi. A byl vytvořen přirozený svah, který trošku mění vzhled náměstí. Ale zpřehledňuje dopravu i celý prostor."

Oprava opěrné zdi na náměstí v Žacléři je tedy dokončena. Zbývají už jen terénní úpravy?

„Ano, teď probíhají terénní úpravy. Ještě jsme umisťovali do terénu za zdí kabely. Protože na náměstí přijde nové veřejné osvětlení. To by se mělo instalovat příští rok. Probíhaly také práce u mariánského sloupu, které budou dokončovány v průběhu října a listopadu," říká Eva Rennerová.

V Žacléři opravuji náměstí

Kolik peněz všechny opravy město stály?

„Mariánský sloup jsme měli samostatně rozdělený do tří etap. V tomto roce činily náklady zhruba půl milionu korun. A co se týká opěrné zdi, tak tam jsou náklady větší. Tam se šplháme až k 1 milionu korun," dodává Eva Rennerová.

Práce na náměstí v Žacléři budou dokončeny do začátku zimy. A v příštím roce by měly práce navázat opravou komunikace protínající celé město.

Spustit audio

Související