Do horských středisek v Krkonoších nyní míří především starší turisté

21. září 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Redaktorka Tereza Brázdová při výstupu na nejvyšší horu Pardubického kraje Králický Sněžník

Letní sezóna pomalu končí, ale turistů v Krkonoších je stále dost. Odjely rodiny s dětmi a vystřídali je senioři. Jak čas na horách tráví a proč je lákají podzimní hory? Vyhledávají hlavně pěší túry a vyráží na výlety. Hotely jsou stále zhruba z poloviny obsazené. Nejvytíženější jsou víkendy, to přijíždí nejvíc turistů. Pochopitelně velkou roli hraje počasí.

Manželé Šustrovi dorazili do Špindlerova Mlýna od Českého Krumlova a tráví tu pětidenní pobyt.

"Objednali jsme si to po prázninách. Už jsme sice byli na dovolené, ale tady se nám to zamlouvalo, tady jsme ještě nebyli. Tak jsme si říkali, že by to bylo dobré se sem podívat a tak jsme vyrazili", říká Pavlína Šustrová.

Čtěte také

Jak ten čas tady tráví?

"Hlavně výlety. Včera jsme šli kolem Bílého Labe, dnes se chceme podívat na Svatý Petr", doplňuje Pavlína Šustrová.

Mají ty hory své kouzlo i na podzim?

"Mají! Lesy se začínají barvit. Na podzim a na jaře jsou lesy nejhezčí", dodává Pavlína Šustrová.

Podle Lenky Hrubé, provozní jednoho z hotelů ve Špindlerově Mlýně lákají turisty hlavně pěší túry a cykloturistika: "Už tady není tolik lidí, už je tu klidněji. Túry, cyklistika, prostě hlavně příroda, láká turisty".

Zatímco v létě sem přijížděly hlavně rodiny s dětmi, nyní jsou tu především lidé vyššího věku a to jak Češi, tak Němci.

Putování

"Podzim je v turistické sezóně takový volnější. Lidé pžijíždějí hlavně na víkendu. V týdnu jsou tu pak zejména starší lidé a důchodci. Tedy jsou to takoví ti turisté bez dětí. Září láká, protože Krkonoše jsou pak pěkně zbarvené, zvlášť když se počasí vydaří je tady co objevovat", dodává Lucie Jandurová, pracovnice infocentra.

A dodává, že sehnat volné místo v Krkonoších není problém: "ještě jsou stále samozřejmě volná místa a přijíždějí další turisté".

Počet turistů tedy na horách bude záležet hlavně na počasí.

Spustit audio