Do džungle nemusíte jezdit daleko. Zajděte do skleníku v Zahradě léčivých rostlin v Hradci Králové

Skleník v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK Hradec Králové
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Skleník v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK Hradec Králové

Kdybyste se chtěli vydat na výlet do džungle, nemusíte jezdit tisíce kilometrů daleko, ale stačí zaparkovat auto v Botanické ulici v Hradci Králové a zajít se podívat do skleníku v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Když projdete dveřmi, vstoupíte do úplně jiného světa. Romana Pacáková tam vešla i s mikrofonem a první co uviděla před sebou, byly zrající banány.

Její průvodkyní byla Ing. Anežka Chlebková, vedoucí Zahrady léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. A hned Romanu hrdě ujistila, že v tomto skleníku jsou rostliny z celého světa.

Sbírkový skleník Zahrady léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové je opatřen informačními tabulemi, kde najdete podrobné popisy a informace k tropickým léčivým rostlinám či koření, které můžete ve skleníku najít a prohlédnout si je.

Čtěte také

Najdete tam třeba i pepřovník černý. Jeho liána se vine po kmeni fíkovníku lyrového. Z pepřovníku černého se nejčastěji jako koření využívají usušené nezralé bobule tzv. černý pepř nebo zralé bobule bez oplodí tzv. bílý pepř.

Kvetoucí a plodící banánovník

Vzácná podívaná je na puklé zralé tobolky bavlníku bylinného a také ještě nezralé zelené tobolky. Tobolky obsahují semena, která jsou porostlá bílými, hustými chlupy - bavlnou. V chlupech je asi 90 procent celulózy. Bavlna slouží pro výrobu obvazové gázy nebo vaty. Při zpracování bavlny vzniká jako vedlejší produkt velké množství oleje ze semen bavlníku.

Pohled na nezralé plody papáji obecné, které se nacházejí vysoko na kmeni pod listy také potěší. Plody jsou zdrojem enzymu papainu a zralé plody jsou dužnaté bobule, které patří mezi velmi chutné ovoce.

Ing. Anežka Chlebková ve skleníku Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové

Odkvétající exotické květenství helikónie má nádherně zbarvené listeny červené barvy se zeleným okrajem a z nich vyrůstající drobné trubkovité nazelenalé květy.

Nádherná je kvetoucí pnoucí liána bugenvilea lysá, která pochází původně z Brazílie a daří se ji na teplém a slunném stanovišti. Má nápadné purpurově zbarvené listeny okolo nenápadných, drobných a krémově bílých květů. A hned vedle růžově kvete katarant růžový, který patří mezi jedovaté rostliny.

A když budete dobře hledat, najdete i nenápadné plazivě nebo převisle rostoucí kapary trnité s nápadným bílým čtyřčetným květem. Uzavřená zelená květní poupata se ve Středomoří sbírají a nakládají do nálevu z vinného octa, soli nebo vína.

Růžově nebo bíle kvetoucí sukulentní rostliny adénia ztloustlého, známého jako pouštní růže, jsou krásné a impozantní, ale patří mezi jedovaté rostliny.

Víte na čem roste a jak vypadá vanilka?

Asi budete překvapení. Vanilovník širokolistý je epifytická liánovitá orchidej se vzdušnými kořeny, která se pěstuje pro tobolky. Ty se používají jako koření vanilka. Fermentované a sušené tobolky obsahují vonný vanilin.

Skleník v Zahradě léčivých rostlin v Hradci Králové

Mezi největší vzácnosti sbírkového skleníku patří kvetoucí a plodící monstera skvostná ze Střední Ameriky, která je z čeledi áronovitých a je silně jedovatá, ale zralý plod je jedlý, velice chutný a v domovině se pro plody pěstuje.

Skořicovník pravý neboli cejlonský z jihovýchodní Asie se pěstuje kvůli kůře obsahující deriváty kyseliny skořicové. Sušená se užívá jako koření skořice. Zlepšuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Tady je teprve mladý stromek, z něhož ještě kůru odebírat nelze.

Pokud si chcete v nevlídných podzimních dnech užít tropického klimatu, vidět unikátní kolekci vzácných léčivých i jedovatých rostlin a koření z celého světa a dozvědět se mnoho zajímavých věcí, zajděte si do sbírkového skleníku Farmaceutické fakulty UK.

Zahrada léčivých rostlin v Botanické ulici v Hradci Králové a také sbírkový skleník jsou pro veřejnost otevřeny od dubna do konce října každý pracovní den do 16 hodin a v sobotu a v neděli dopoledne. Vstup je volný. Je možné objednat si komentovanou prohlídku - kontakt najdete na stránkách FaF a provede vás - stejně zasvěceně jako Romanu Pacákovou - vedoucí zahrady Ing. Anežka Chlebková. Je možné nahlédnout i tam, kam se běžně nedostanete, třeba do sušárny a skladu bylin.