Dlouhý lemuří ocas má 13 černých a 13 bílých pruhů. Při skocích ho používají jako kormidlo

11. srpen 2018
Lemuři kata

Mezi zvířata, která návštěvníci Safari Parku Dvůr Králové rádi pozorují, patří bezesporu lemuři. Při špatném počasí je najdete v expozici s průhlednou stěnou v těsné blízkosti hlavního vchodu. Když je pěkně a nefouká silný vítr procházejí lemuři drátěným tunelem na ostrůvek plný zeleně, který rámuje potok s rybami a žábami.

V korunách stromů i na zemi je bezpečně prozradí dlouhý černobílý ocas. Při komentované prohlídce, která začíná půl hodiny po poledni, se právě tam neodbytně hlásí o svou oblíbenou sladkou „prémii". Na ostrov za lemury se v doprovodu ošetřovatelky Galiny Žižkové s mikrofonem přebrodila redaktorka Dana Voňková.

Lemuří rodinka se stará o chundelatou kuličku!

Lemur kata v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Dnešní návštěva ZOO Dvůr Králové nad Labem patří lemuří rodině. V loňském roce se do ní narodily 3 samičky, teď se rodinka stará o své první letošní mládě.

Lemur kata žije jedině na ostrově Madagaskar. Je to jediný denní lemur. Při skocích z větve na větev používá jako kormidlo dlouhý pruhovaný ocas, který je zároveň jedním z několika dorozumívacích prostředků.

Ocas má 13 černých a 13 bílých pruhů. Lemuři se ve volné přírodě živí ovocem, listy, trávou, kůrou nebo bylinami, v zoologických zahradách dostávají ale hlavně zeleninu. Důvod je jednoduchý, po ovoci s větším obsahem cukru zvířata příliš nabývají na hmotnosti.

lemur

Královédvoští lemuři jsou známí tím, že na jaře jim nejvíce chutnají jehnědy a květy pampelišek. Oblíbili si také například hroznové víno - to ovšem dostávají jako pamlsek jen v době komentovaných prohlídek.

Lemuři se rádi vyhřívají na sluníčku. Při slunění vsedě nastavují slunci obličej a břišní část těla.

Ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy. Žijí ve skupinách a jejich život ovlivňují především dominantní samice.

Spustit audio

Související