Dlouhé štíhlé nohy, černé peří, zvláštní zobák a ještě podivnější jméno. To je zejozob africký

Zejozob africký v Safari Parku Dvůr Králové
Zejozob africký v Safari Parku Dvůr Králové

Ve voliéře zejozoba jen tak nepřehlédnete! V Safari Parku Dvůr Králové mají tři páry zejozobů a od všech by chovatelé rádi viděli mláďata, která by přišla na svět přirozeným způsobem - bez zásahu člověka. O tom, že se tak královédvorští zoologové často vydávají na nelehkou cestu, svědčí rozhovor, který s Michalem Podhrázským připravila redaktorka Dana Voňková.

Zejozob africký je čápovitý brodivý pták s velkým zobákem, který dorůstá až do výšky 87 cm. V zajetí se s ním na evropském kontinentu běžně nesetkáte. Zajozoba chová pouhých 14 zoologických zahrad, u nás je v Praze, Zlíně, Plzni a ve Dvoře Králové nad Labem.

V Africe ale nepatří tento opeřenec k ohroženým druhům

Charakteristickým znakem zejozoba je zobák, který i když je zavřený, má uprostřed mezeru. Na hranách zobáku jsou rohovité destičky, které mu pomáhají lépe držet potravu. Slouží mu k tomu horní čelist, dolní naopak prořezává tvrdé schránky měkkýšů. Proto se zejozobovi někdy přezdívá "louskáček měkkýšů".

VIDEO: Ptačím křikem připomínajícím lidský smích se hlásí o pozornost mládě zejozoba afrického

Mládě Zejozoba afrického v ZOO Dvůr Králové nad Labem

V zoologických zahradách nepříliš často chovaný pták je od od roku 2012 novým obyvatelem ZOO Dvůr Králové nad Labem. Dospělé ptáky najdete ve venkovní voliéře, jejich potomka uvnitř pavilonu Ptačí svět.

V zajetí dostává nám dobře známé hlemýždě. Jsou pro tohoto potravního specialistu pochoutkou. Na jeho jídelníček patří ale i ryby a obojživelníci.

Tento pták s černým peřím hnízdí v koloniích. Hnízdo si staví v rákosí nebo na stromech, kde samice snáší 2-4 vejce, mláďata se líhnou po 25-30 dnech.

Ve volné přírodě obývá zejozob mokřiny subsaharské Afriky a západní části Madagaskaru. V Čechách uviděli zejozoba afrického poprvé návštěvníci pražské ZOO v 50 letech minulého století.

Právě v Praze se dnes daří přirozené odchovy těchto ptáků. Cestu přirozeného příchodu zejozobů na svět upřednostňuje i Safari Park Dvůr Králové.

Mládě Zejozoba afrického v ZOO Dvůr Králové nad Labem
Spustit audio

Související