Dlabáček, Rambousek a Marie. Autor legendárního humoru, Vladimír Renčín, by oslavil 80. narozeniny
Nakreslil řadu českých známek a ilustroval desítky knih. Většina Vladimíra Renčína zná ale jako autora večerníčku "Zvířátka pana Krbce" nebo kreslených vtipů. Populární kreslíř by se přesně dnes dožil osmdesáti let.
Vladimír Renčín (6. prosince 1941 Pečky - 4. října 2017) byl český kreslíř, ilustrátor, karikaturista, autor svérázného humoru, neopakovatelné kresby a jedinečných postaviček. Od roku 1947 žil v Hradci Králové, kreslení „na plný úvazek“ se věnoval od roku 1965.
Dlabáček, Rambousek, Marie nebo pan Krbec. I těmto postavám dal podobu karikaturista a kreslíř Vladimír Renčín, který by 6. prosince 2021 oslavil 80 narozeniny. Ke kreslení se dostal jako samouk a jeho vtipy pamatuje starší generace například z časopisu Dikobraz. Ta mladší zná jeho tvorbu třeba z televizního večerníčku „Zvířátka pana Krbce“.
Čtěte také
„Hrad Kulíkov přijme kastelána." Hlas večerníčkovým postavám propůjčil herec Josef Abrhám, který malé diváky zavedl na strašidelný hrad Kulíkov. „Tohle vědět, tak jsem zůstal doma. Reptal kocour a říkal si, že by tady měl být výtah. Aspoň pro kocoury."
Zvířátka pana Krbce kreslil Vladimír Renčín dva roky. Jinak byl zvyklý kreslit, kromě víkendů, každý den zhruba dva vtipy.
Uvedl to v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas před 15 lety. „Je pravda, že někdy to nejde. Ale tak se nic neděje, protože redakce má nějaké zásoby. Jenže člověk by si na to zvykl a hřešil by. Tedy je lepší se přinutit a dělat každý den."
V 70. letech mu ale komunistický režim zakazoval anekdoty vydávat. „Ono toho bylo víc najednou. V českém tisku začaly být podmínky méně snesitelné. Takže jsem se poohlédl do zahraničí a začal jsem tam publikovat. Publikoval jsem v americkém časopise atomových vědců a potom v londýnských novinách i v renomovaném německém časopise Die Zeit. S tím vším jsem skončil po Sametové revoluci, protože jsem zjistil, že nestihnu všechno nakreslit."
Čtěte také
Odezvy se mu v pozdějších letech dostalo i od čtenářů kreslených vtipů o Rambouskovi a Dlabáčkovi. „Otiskl jsem takovou kresbu, jak Dlabáček stojí na kameni a volá do kraje: Připíjím všem lidem dobré vůle. Kromě Rambouska, který mi dluží dvacet korun. A začaly mi poštou chodit dvacetikoruny."
Vladimír Renčín vytvořil ilustrace pro desítky knih a za svou celoživotní práci dostal před deseti lety také od prezidenta republiky medaili Za zásluhy.
Související
-
Když se teď znovu ozval křik a smích dětí, tak si v Divadle Drak uvědomili, jak moc jim to chybělo
Divadla už zase mohou hrát a diváci chodit do hlediště. To platí i o hradeckém Divadle Drak, které už první diváky přivítalo, dokonce vyjelo zahrát do Trutnova na festival.
-
V Novém Městě nad Metují umí měřit smích! Festival české filmové komedie věří, že úsměv léčí
Dnes se budeme bavit o filmech a hlavně o těch, u kterých se krásně smějeme. Protože ty mají svůj festival, který se každoročně koná v Novém Městě nad Metují.
-
Nejkrásnější věcí na světě je podle herce Jana Vápeníka srdečný smích
V pátek 11. května byl Pátečním hostem od 10:00 v přímém přenosu z Radiokavárny v Havlíčkově ulici v Hradci Králové člen uměleckého souboru Klicperova divadla Jan Vápeník.
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, projektový manažer ČRo


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.