Dlabáček, Rambousek a Marie. Autor legendárního humoru, Vladimír Renčín, by oslavil 80. narozeniny

6. prosinec 2021

Nakreslil řadu českých známek a ilustroval desítky knih. Většina Vladimíra Renčína zná ale jako autora večerníčku "Zvířátka pana Krbce" nebo kreslených vtipů. Populární kreslíř by se přesně dnes dožil osmdesáti let. 

Autorem večerníčku Zvířátka pana Krbce byl Vladimír Renčín

Vladimír Renčín (6. prosince 1941 Pečky - 4. října 2017) byl český kreslíř, ilustrátor, karikaturista, autor svérázného humoru, neopakovatelné kresby a jedinečných postaviček. Od roku 1947 žil v Hradci Králové, kreslení „na plný úvazek“ se věnoval od roku 1965.

Dlabáček, Rambousek, Marie nebo pan Krbec. I těmto postavám dal podobu karikaturista a kreslíř Vladimír Renčín, který by 6. prosince 2021 oslavil 80 narozeniny. Ke kreslení se dostal jako samouk a jeho vtipy pamatuje starší generace například z časopisu Dikobraz. Ta mladší zná jeho tvorbu třeba z televizního večerníčku „Zvířátka pana Krbce“.

Čtěte také

„Hrad Kulíkov přijme kastelána." Hlas večerníčkovým postavám propůjčil herec Josef Abrhám, který malé diváky zavedl na strašidelný hrad Kulíkov. „Tohle vědět, tak jsem zůstal doma. Reptal kocour a říkal si, že by tady měl být výtah. Aspoň pro kocoury."

Zvířátka pana Krbce kreslil Vladimír Renčín dva roky. Jinak byl zvyklý kreslit, kromě víkendů, každý den zhruba dva vtipy.

Uvedl to v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas před 15 lety. „Je pravda, že někdy to nejde. Ale tak se nic neděje, protože redakce má nějaké zásoby. Jenže člověk by si na to zvykl a hřešil by. Tedy je lepší se přinutit a dělat každý den."

Výstava Vladimíra Renčína v Galerii Vinohradská 12

V 70. letech mu ale komunistický režim zakazoval anekdoty vydávat. „Ono toho bylo víc najednou. V českém tisku začaly být podmínky méně snesitelné. Takže jsem se poohlédl do zahraničí a začal jsem tam publikovat. Publikoval jsem v americkém časopise atomových vědců a potom v londýnských novinách i v renomovaném německém časopise Die Zeit. S tím vším jsem skončil po Sametové revoluci, protože jsem zjistil, že nestihnu všechno nakreslit."

Čtěte také

Odezvy se mu v pozdějších letech dostalo i od čtenářů kreslených vtipů o Rambouskovi a Dlabáčkovi. „Otiskl jsem takovou kresbu, jak Dlabáček stojí na kameni a volá do kraje: Připíjím všem lidem dobré vůle. Kromě Rambouska, který mi dluží dvacet korun. A začaly mi poštou chodit dvacetikoruny."

Vladimír Renčín vytvořil ilustrace pro desítky knih a za svou celoživotní práci dostal před deseti lety také od prezidenta republiky medaili Za zásluhy.

autoři: Martin Hrnčíř , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.