Divočáci jsou přemnoženi a způsobují škody. Myslivci si ale s nimi neví moc rady

14. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03481613.jpeg

Přemnožená divoká prasata trápí na královéhradecku myslivce i zemědělce. Nejedná se ale o problém pouze na východě Čech - jsou přemnožená na celém území republiky. Naopak zajíců, nebo bažantů ubývá. Jak to?

"Jsou přemnožená. Je jich prostě hodně", říká Stanislav Neumann, hospodář myslivecké jednoty v Hradci Králové.

Prý se ale nedá říct, že by prasata v přírodě jen škodila: "Co se týče lesů, tak tam je divočák spíše prospěšný. Protože hrabě, zkypřuje, vybírá škůdce. Ale kde dělá největší škodu, to jsou zemědělské plodiny na polích. "

Čtěte také

Tomu, že je černé zvěře hodně, podle něj napomáhá právě i ráz krajiny, způsob obdělávání polí a celkově styl moderního zemědělství: "Plochy řepek a plochy kukuřice jsou takové, že tvoří pro divočáky ideální krytinu. Kdy v podstatě od května řekněme do listopadu ten divočák nemá potřebu vyjít z kukuřice ven."

Aby se stiuace vyřešila, navrhuje Stanislav Neumann stanovit maximální výměru jednoho pole: "Nějakým způsobem zmenšit plochy, zmenšit hony jednotlivých plodin. Stanovit maximální výměru jednoho honu s jednou plodinou. Stanovit nějaké minimální vzdálenosti jednotlivých plodin od sebe aby to divoké prase nemělo takový kryt a takový klid na život jako má nyní."

Pramen Ptenky po návštěvě divočáků

Jeho slova potvrzuje i Eva Jouklová z Lesů České republiky a zároveň dodává, že situace je způsobená i tím, že lidé víc chodí do lesa: "Prasata mají vyvinutější sociální instinkty a vlastně v tom lese nacházejí úkryt v kterém se zkrátka nedají odhalit. V říjnu začali zemědělci se sklizní kukuřice, takže je velká pravděpodobnost, že se podaří ulovit více prasat než v předchozích měsících. Jinak loni myslivci na královéhradecku ulovili 721 kusů černé zvěře. A letos počítáme se tím, že těch úlovků bude podobný počet."

Nárůst populace divočáků registrují Lesy ČR už deset let, naopak jiných divokých zvířat ubývá - například zajíců, bažantů, nebo koroptví.


Zvětšit mapu
autor: zan
Spustit audio