Divadelní festival Regiony jako regenerace kultury po pandemii, ale zároveň i regenerace kulturou

17. květen 2022

Pozveme vás do Klicperova divadla na vyvrcholení letošní divadelní sezóny. To bude v Hradci Králové, jak už je takovým krásným zvykem, opět patřit mezinárodnímu divadelnímu festivalu. Ve studiu vítám herečku Kamilu Sedlárovou a Martina Sedláčka, mluvčího Klicperova divadla Hradec Králové.

Martin Sedláček a Kamila Sedlárová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jak pokračují přípravy? Protože už se to blíží.
Martin Sedláček: Ano, už za měsíc to vypukne. Přípravy jsou v plném proudu, už jsme spustili i předprodej vstupenek a některá představení jsou i vyprodaná nebo téměř vyprodaná, zbývá posledních pár lístků. Máme spoustu krásných věcí, které jsme letos připravili, nabídka je opravdu hodně pestrá. Myslím, že si tam něco najde každý, od dětí až po seniory.

Začínáme v pátek 24. června a potáhneme to až do pátku 1. července. Spočítali jsme, že program má přes 300 akcí po celém Hradci Králové.
Martin Sedláček, mluvčí Klicperova divadla Hradec Králové

Festival ovšem změnil svůj název na Regiony.
Martin Sedláček: Loni jsme název změnili. Snažili jsme se celý festival zjednodušit, přeci jen, původní název Divadlo evropských regionů byl dlouhý. Řešili jsme, že lidé většinou této akci říkají slangově divadelňák, ale to jsme nechtěli použít jako oficiální název. Tedy nakonec jsme zvolili jednodušší Regiony a trošku si tam hrajeme s tím erkem. Pro letošní rok jsme zvolili jako motto festivalu Regenerace. Nejen regenerace kultury po covidu, ale zároveň i regenerace kulturou. Diváci se budou moci díky našemu festivalu trošku zregenerovat.

Čtěte také

A je tam také ono erko.
Kamila Sedlárová: Za covidu to bylo třikrát eR. Ruce, roušky a rozestupy.
Martin Sedláček: A teď už jen Regiony.

Kamilo, vy působíte v Hradci Králové už 28 let. Přišla jste z Opavy?
Kamila Sedlárová: V Opavě jsem se narodila, ale žila jsem v Hlučíně, chodila jsem na ostravskou konzervatoř. Až jsem v srpnu roku 1994 přišla do Hradce Králové. Tedy zažila jsem všechny festivaly a strašně se už těším na ten letošní. A co se týče počasí, tak je to vždy tak 50 na 50. Nejsem žabka, nemůžu to předpovědět, ale je smutný, když na to člověk kouká, že celý květen už je v podstatě léto. Příští týden bude nádherně a pak začne v červnu festival, já se jen modlím, aby to fajn počasí vydrželo.

Čtěte také

Tak pojďme říct, co nás všechno na festivalu čeká.
Martin Sedláček: Začínáme v pátek 24. června a letos se nám akce protáhne až do pátku 1. července. Spočítali jsme, že je v programu přes 300 akcí, které budou po celém Hradci Králové, nejen u nás v Klicperově divadle na všech scénách, ale také na letní scéně, v Divadle Drak, kde budou stát dokonce dva stany. Všechno se bude odehrávat v přilehlém okolí, v Žižkových sadech, v Městské hudební síni, na Gočárových schodech, zkrátka celý Hradec bude opět osm dní žít divadlem.

Herci si také užívají tu nádhernou a neopakovatelnou divadelní atmosféru?
Kamila Sedlárová: Určitě. Moc se těším, že uvidím zase po roce některé kolegy a kamarády z jiných divadel. Můžu poznat zahraniční soubory, třeba ze Švédska. Hrozně se těším na Poláky, kteří tady budou se svým Strýčkem Váňou, protože jsem hrála Soňu právě v tomto představení. Těším se také třeba na Krále Leara, to bude právě ono švédské pojetí.
Martin Sedláček: Je to monodrama ze Švédska, kde všechny postavy hraje žena. Bude to u nás v Besedě a na to se také moc těším, protože to bude i taková připomínka našeho Richarda III., kde zase titulní roli hrála Pavlínka Štorková.

Čtěte také

Kamilo, v jakých představeních aktuálně hrajete? Kde vás uvidíme?
Kamila Sedlárová: Ráda bych všechny pozvala na Euripidova Oresta v režii Jakuba Nvoty, kterého jsme odpremiérovali před 14 dny. Další repríza bude ve středu 25. května v 19 hodin. Tam hraji Helenu Trojskou. Takže krásná Helena, ale není to kladná postava. Nicméně si myslím, že je tam úplně úžasný Vojta Říha, který hraje Oresta. Opravdu je moc dobrej. Naše práce s panem Nvotou byla úžasná.
Martin Sedláček: Myslím, že to pan režisér udělal nádherně. Protože diváci se nemusí bát antiky, že by to bylo těžké dílo. Je to současné a trvá to hodinu a půl bez přestávky, takže člověk si může představení krásně užít. A příští týden nás ještě čekají dvě derniéry. V pondělí budeme derniérovat Osm žen, kde hraje kompletní naše dámská šatna, víc žen už tam asi nemáme. A pak ve čtvrtek se rozloučíme s Kočičí hrou a Pavlou Tomicovou v hlavní roli.

Martin Sedláček, Jakub Schmidt a Kamila Sedlárová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mimochodem, jak probíhá takové loučení s hrou, Kamilo?
Kamila Sedlárová: Je to smutné. Jako když vám vyroste dítě a musíte ho poslat do světa, nedá se nic dělat. Ale v divadle se zase narodí dítě nové, jen nikdy nikdo neví, jaké bude. Jestli bude mít všechny vlásky a bude se hrát dlouho, nebo ho budete dlouho vychovávat a hýčkat si ho. Ale derniéra je vždy smutná, ovšem tak to u divadla je.

Na divadelní festival Regiony, který bude poslední červnový týden v Hradci Králové, vás zvou Kamila Sedlárová a Martin Sedláček z Klicperova divadla.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související