Díry, výmoly, drolící se krajnice. Silnice procházející Žacléřem je v stále horším stavu

10. duben 2019 08:33
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Komunikace v Žacléři je ve špatném stavu. Dočká se opravy?

Královéhradecký kraj by měl letos začít opravovat dopravní tah vedoucí Žacléřem. Stavba má začít v červnu. Stále ale ještě není znám ani dodavatel stavby. Obyvatelé města i vedení mají obavy, kdy se s pracemi začne. Chybí jim konkrétní informace. Stav silnice je podle řidičů čím dál horší. 

Rekonstrukci komunikace v Žacléři, která přijde na 125 milionů korun, kraj rozložil do dvou etap. Letos má byt hotova část od Prkenného dolu téměř na konec města. Druhá etapa až k polským hranicím by měla být opravena během příštího roku.

V jedno velké staveniště se na jaře promění úsek silnice od Prkenného Dolu až na konec Žacléře

Silničáři provizorně opravují výmoly u Týna nad Vltavou

Díry v asfaltu, rozdrolené krajnice. Tak vypadá hlavní silnice procházející Žacléřem. Na jaře by se konečně měla dočkat opravy. Vedení města hledá možnosti objízdných tras a připravuje řidiče i tamní obyvatele na komplikace, které s sebou oprava přinese. 

„Neustále počítáme s tím, že začneme rekonstrukci tohoto úseku 3. června," tvrdí první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček z ODS.

V Žacléři o tom ale pevně přesvědčeni nejsou. Jako například pan Brožek.
„To nevypadá."

„Člověk tomu chce věřit, na druhou stranu po zkušenostech z let předešlých, tam prostě určitá zdrženlivost je. V podstatě se kloníme k tomu, že dokud tady dělníci a stroje nebudou, tak není nic jistého," říká starosta Žacléře Aleš Vaníček ze sdružení Náš Žacléř.

Kraj stále ještě nevybral dodavatele.
„Myslím, že to bude předmětem rozhodnutí jednoho z následujících jednání rady kraje," vysvětluje Martin Červíček.

Vedení města by podle starosty potřebovalo konkrétní informace, jak bude oprava probíhat. Aby se na to dostatečně a s předstihem připravilo. Například 5. července se na náměstí v Žacléři koná Den lidových řemesel, na který přijíždí kolem čtyř tisíc lidí.

Komunikace v Žacléři je ve špatném stavu. Dočká se opravy?

„Hlavní silnice vede přes náměstí, takže to akci výrazně ovlivní. My se tomu dokážeme přizpůsobit, jen bychom potřebovali vědět, jaká bude situace. Abychom tomu organizačně celou záležitost přizpůsobili," doplňuje Aleš Vaníček.

Místní lidé na opravu tohoto dopravního úseku čekají dlouho. První projekt byl na světě už v roce 2008. Jenže realizace se několikrát odložila.

Rýchorské náměstí v Žacléři získá úplně novou podobu. Teď ale počítejte s dopravním omezením

V Žacléři opravuji náměstí

Žacléř na Trutnovsku bude mít opravené náměstí. V těchto dnech tam silničáři předělávají opěrnou zeď, další práce budou následovat a náměstí získá novou podobu. Podle nezávislé místostarostky Evy Rennerové by částka za kompletní obnovu neměla přesáhnout 10 milionů korun. 

„Těch důvodů, proč se nezačalo stavět, je nepřeberné množství. Od projektových dokumentací přes chybějící finanční prostředky i v rámci současného ekonomického růstu také kapacitní možnosti stavebních firem," vysvětluje Aleš Vaníček.

Obyvatel Žacléře pan Lukáš jezdí po této silnici pravidelně do zaměstnání.
„Jezdím tudy denně, takže si to užívám víc, než bych chtěl. Komunikace je v hrozném stavu. Milionkrát opravovaná, předělávaná, rozkopávaná. Tam se už člověk ani kolikrát nemůže díře vyhnout, protože trefí další."

„Před dvěma lety kraj nahlásil, že silnici dělat bude. Abychom si vypořádali vše, co pod komunikací máme. Takže kanalizace, veřejné osvětlení, to všechno byly velké zásahy do povrchu vozovky. Takže vypadá jak po bombardování a to moc nepřeháním. V loňském roce se tady už mělo pracovat. Bohužel k tomu nedošlo," doplňuje starosta Žacléře Aleš Vaníček.

Spustit audio

Související