Den správné péče o chrup aneb Ve zdravém těle zdravý zub!

31. květen 2019

V pátek 31. května pro vás připravil Český rozhlas Hradec Králové ve spolupráci se Stomatologickou klinikou Fakultní nemocnice Hradec Králové od 9:00 do 12:00 přímý přenos z obchodního centra Futurum, kde jsme vám nejen poradili jak správně pečovat o své zuby, ale připravena byla také spousta soutěží a dárků! 

Péče o zuby i celou dutinu ústní je nedílnou součástí každodenního života. Užívejte si pocit dokonale čistých zubů.

Jak často si máme čistit chrup?

Optimální frekvence čištění zubů je 2x denně. Tedy ráno a večer. Večernímu čištění bychom měli věnovat největší pozornost.

Jaké jsou zásady správné péče o náš chrup? Zuby a úsměv jsou vaší vizitkou

Péče o zubní náhradu je stejně důležitá jako péče o vlastní zuby (ilustrační foto)

Doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková a Květa Prouzová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Téma: správná péče o zuby. 

Je důležité se při tomto čištění zaměřit také na mezizubní prostory.

Čištění zubů by se mělo provádět především před jídlem. Je to dáno tím, že po jídle prudce klesá hodnota pH v zubním plaku. Zubní plak má výrazně kyselý charakter a demineralizuje zubní sklovinu.

Z toho vyplývá, že při čištění zubů po jídle bychom si při odstraňování zubního plaku odstraňovali také tenkou vrstvu skloviny. Při takovémto dlouhodobém návyku hrozí riziko poškození tvrdých zubních tkání.

Jaká je ideální doba čištění zubů?

Taková, za kterou jsme schopni si vyčistit chrup námi zvolenou technikou. Měli bychom se vyvarovat dodržování časového limitu, vymezeného k čištění zubů, protože tento způsob často vede k nedbalému čištění a úplné ztrátě efektivity.

K čištění zubů je důležité zvolit si správný zubní kartáček a také správnou techniku čištění.

Pro udržení krásného bílého úsměvu doporučujeme:
* Omezení zlozvyků ovlivňujících barvu zubů
* Častější čištění zubů
* Vyhledání profesionální péče dentální hygienistky
* Nácvik správné orální hygieny - zubní kartáček a užívání mezizubních kartáčků a nití
* Dodatečné dobělení pomocí domácího bělení - frekvence je závislá na potřebách, životním stylu a zlozvycích

Moderní metodou, jak si podržet krásný úsměv a krásnou barvu zubů až do vysokého věku, je bělení zubů. Bílé zuby totiž nejsou samozřejmostí. Jejich bělost i při dobré péči zásluhou stravování a životního stylu mizí.

Den správné péče o chrup aneb Ve zdravém těle zdravý zub!

Bělení zubů je možné provádět buď doma pomací přípravku a zubního kartáčku, které můžete zakoupit v lékárně. Pak je samozřejmě možnost bělení zubů také v ordinaci zubního lékaře.

Ale je třeba si uvědomit, že krásu chrupu nezískáte jedním ošetřením. Je to jako se vším, jen pravidelná péče o zuby zajistí jejich kvalitu a krásu.

Tak nezapomeňte!

V pátek 31. května se na vás těší se zdravým úsměvem přímo od zubní vrtačky Lada Klokočníková, Zdena Kabourková a dentální hygienistka Květa Prouzová ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Spustit audio

Související