Den bez aut! V pátek 22. září bude pro osobní automobily uzavřena Gočárova třída v Hradci Králové

18. září 2023

Dnes pro vás máme povídání bez vůně benzínu a burácení motorů. Protože se zaměříme na kampaň Evropského týdne mobility, která v našem regionu začala. A tak trochu by se dalo říct, že máme týden a půl mobility s opravdu velmi bohatým programem. Za organizátory vám vše přiblíží Jana Svobodová z Odboru rozvoje města Magistrátu Hradce Králové.

Jak jste k nám dnes dorazila?
Na kole. Já se po Hradci přepravuji především na bicyklu. Takže jsem i propagátorem toho, že po městě je tato doprava stejně nejrychlejší. Tedy i to bylo pro mne takovým impulzem, proč se této akce ujmout. Ale samozřejmě Evropský týden mobility město pořádalo už předtím. Pořádali ho mí kolegové a v posledních letech jsme to jen maličko ještě obohatili a rozšířili o další akce. A letos se nám to už trošku vymklo i mimo hranice města.

Jana Svobodová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Připomeňme hlavní myšlenku celé kampaně, která je celoevropskou záležitostí.
Tato kampaň je opravdu hodně rozšířená, jsou do ní zapojeny stovky evropských měst. Troufám si říct, že prakticky každé větší město v Evropě má v kampani své zástupce. Akce se zaměřuje na udržitelnou mobilitu, na snížení počtu individuální automobilové dopravy ve městech.

Když se ráno podíváte do projíždějících aut, tak ve většině sedí jediná osoba. A smyslem naší akce je zkusit redukovat počet aut v dopravě.
Jana Svobodová z Odboru rozvoje města Magistrátu Hradce Králové

Protože, jak všichni vědí, když se ráno podíváte do projíždějících aut, tak ve většině z nich sedí jediná osoba. Samozřejmě nikdo nechce vytlačit zcela auta z měst, ale smyslem je redukovat jejich počet. Aby lidé například využívali spolujízdy, použili jiné typy dopravy, jako jsou bikesharing nebo carsharing. Což je sdílení aut či kol. Sdílená kola v Hradci Králové máme, takže všichni jistě vědí, o co jde. Tedy jde o to, trošku se zamyslet nad tím, jestli opravdu musím jet do práce automobilem. Nebo mohu jet na kole, autobusem, nebo jít i pěšky.

Evropský týden mobility 2023 v Hradci Králové

Máme se třeba zeptat souseda, jestli nejede stejným směrem?
Tohle v Evropě běžně funguje. Existují i programy, kde se domlouvají rodiče a střídají se v odvozu či doprovodu dětí ráno do školy. Existují i takzvané školní autobusy jako kolobusy. Vyjede skupina dětí a na stanovištích nabírá další žáky. Takže do školy dojede celá skupina pohromadě. Kolobus dojede ke škole, tam si děti zaparkují svá kola a funguje to krásně.

A souvisí to i s přátelským navazováním kontaktů, což je v dnešní době také zapotřebí. Program Evropského týdne mobility začal už ve čtvrtek 14. září a bude postupně gradovat. Krásné počasí jste si tedy objednali dlouho dopředu.
Letos máme neuvěřitelné štěstí, protože hezké počasí se nám v posledních letech vyhýbalo. A letos to vyšlo krásně. V sobotu akce Zažít město jinak, lidé šli na tradiční Královéhradecké krajské dožínky, což je oblíbená akce, a zastavili se i v historickém centru města. Kde od Malého náměstí, přes Klicperovo divadlo, Centrum uměleckých aktivit až po hradeckou filharmonii mohli navštívit různá stanoviště. Pokud někdo získal razítka ze všech stanovišť, tak na něj čekala odměna. A v neděli se konala cyklojízda na Kuks. A bylo to super. Vyrazila i šlapací vozítka. Na Labské stezce byla připravena různá zastavení, ve Smiřicích to byla třeba jízda zručnosti. V Černoicích byla možnost zapůjčit si kánoe a paddleboardy, zahrát si ping pong, půjčit si koloběžky. Program pokračoval dál v Jaroměři. Na Kuksu pak připravila program Filharmonie Hradec Králové.

Evropský týden mobility 2023

Právě dnes začal v USA summit OSN o udržitelném rozvoji. Na programu je i změna klimatu, potažmo doprava. Což jsou všechno důležitá témata.
Je to náhoda. Protože Evropský týden mobility probíhá už řadu let ve stejném termínu, tedy od 16. do 22. září. Kdy na závěrečná akce připadají na Den bez aut.

Přála bych si, aby lidé začali vnímat veřejný prostor a ulice nejenom jako místo, kde potřebují zaparkovat, ale i jako místo, kde se žije.
Jana Svobodová z Odboru rozvoje města Magistrátu Hradce Králové

Co považujete za největší lahůdku letošního ročníku?
Hodně jsme se těšili na živou Labskou stezku, protože jsme ji letos rozšířili o ta stanoviště ve spolupráci s obcemi a spolky. Ale určitě největší akcí bude Den bez aut v pátek 22. září, který proběhne na Gočárově třídě v Hradci Králové. Ta bude uzavřena pro individuální automobilovou dopravu, za což se automobilistům omlouváme, ale půjde jen o jeden den. S tím, že městská hromadná doprava patří do udržitelné mobility, to je jeden z prostředků, který je velice udržitelný. Sveze se s ní spousta lidí, takže veřejná doprava je podporována.

Den bez aut 2023 v Hradci Králové

To je asi nejnáročnější úkol pro vás organizátory, zavřít a vyklidit ulici.
Jednak z administrativních důvodů, protože přeci jen je to velká ulice. Musí se zařídit všechny bezpečnostní prvky, udělat objížďka a podobně. Ale i z organizačního hlediska, protože se snažíme, aby na akci byli zastoupeni nejen prodejci kol a obchody, které jsou aktivní i na různých sportovních akcích, ale zároveň budou mít na místě stánek i Hradecké služby, na kterém se vystřídají i zástupci vedení města. Tedy pokud byste se jich chtěli na cokoliv zeptat, můžete přijít. A bude tam samozřejmě i kulturní program. Já se na to moc těším, bude to pro nás organizátory velice náročné, ale těšíme se na dopoledne, kdy přijdou děti z mateřských škol a pomohou nám trošku ozdobit Gočárovu třídu, aby byla přívětivější. A po celý den bude MHD v Hradci Králové po předložení řidičského průkazu zdarma.

Určitě to bude velká gradace celého Evropského týdne mobility v pátek, Den bez aut. Předtím nás ale ještě čeká spousta besed, přednášek, her i jízda zručnosti. Na závěr, máte nějaké přání, co byste chtěli, aby si lidé z akcí odnesli?
Já osobně bych si přála, aby byli všichni k sobě v dopravě tolerantní v silničním provozu. Aby lidé začali vnímat veřejný prostor a ulice nejenom jako místo, kde potřebují zaparkovat a projet, ale i jako místo, kde se žije. Místo, kam chtějí zajít s dětmi nebo s rodiči, sednout si do kavárny, pohrát si nebo si jen tak sednout na lavičku do přírody. To by bylo fajn.

Jana Svobodová a Pavla Kindernayová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vzkazuje a přeje Jana Svobodová z Odboru rozvoje města Magistrátu Hradce Králové. Moc děkuji za rozhovor a držím palce, ať se vše vydaří.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.