Datum, tlak, vítr a teplota. Zdeněk Weinhauer si už 38 let každý den zapisuje údaje o počasí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Meteorologické údaje zaznamenává každý den už osmatřicátý rok po sobě Zdeněk Weinhauer z Meziměstí na Broumovsku

Meteorologické údaje zaznamenává každý den už osmatřicátý rok po sobě Zdeněk Weinhauer z Meziměstí na Broumovsku. Poctivě si je zapisuje, a tak pro něj není problém během několika sekund dohledat, jak bylo například v polovině března roku 1980. Co ho k tomu vede? A proč tato čísla lidé využívají při jednání s pojišťovnami? I na tohle se při své návštěvě ptal náš reportér Václav Plecháček.

„Dobrý den. Pojďte se mnou,“ Zdeněk Weinhauer mě vítá u branky svého domku. Ten stojí na okraji Meziměstí, na dohled místní základní školy. Společně přicházíme k prvnímu teploměru, míjíme srážkoměr, umístěný na zahrádce domku, a po několika krocích jsme u dalšího teploměru.

„Porovnávám teplotu tam a tady. Na teploměr zásadně nesmí svítit sluníčko. A tady mám třetí teploměr. Kontrolní. A zapisuji průměr ze všech tří hodnot. Protože na verandě to už může být teplejší," usmívá se Zdeněk Weinhauer. Současně vysvětluje, jak měří směr větru.

„Koukám hlavně na mraky. Třeba teď je trošku vidět sluníčko. Vítr při zemi je jiný než vítr nahoře. Tak teď nám fouká mírný jihozápad," dozvídám se a mezitím společně vcházíme do domu.

V podrobných zápiscích nechybí kromě teploty ani tlak nebo síla a směr větru

Nahoře v patře je tlakoměr, my ale míříme do kuchyně. Ke stolu, na kterém leží obrovský šanon. V něm jsou zápisky o počasí od roku 1979.

Čtěte také

U každého dne je uvedené datum, tlak, minimální a maximální teplota, síla a směr větru, oblačnost, srážky. Například v lednu 1979 bylo místy až -18 stupňů a 5 centimetrů sněhu.

Vedle přesných dat si Zdeněk Weinhauer k jednotlivým dnům zapisuje také zajímavosti. Třeba na archu z března 1980 má poznámku, že nedaleko od svého domku pozoroval čtyřicet muflonů.

Dnů, kdy zápisy chybí, je minimum

„Každý údaj je poctivě osobně napsaný. Teploměry sleduji třikrát denně, v pravidelných časech. Nestalo se, abych si teplotu vymyslel, a nebo jen odhadl, že je -1 nebo -2 stupně,“ říká zanedlouho sedmdesátiletý senior a na dotaz, jestli existují dny, kdy údaje nezapsal, zavrtí hlavou.

Meteorologické údaje zaznamenává každý den už osmatřicátý rok po sobě Zdeněk Weinhauer z Meziměstí na Broumovsku

„Těch je opravdu minimum. Jen když jsme byli na dovolené. To jsou dny proškrtlé a napsáno dovolená. Ale mimo těch dovolených se to opravdu nestalo," ujišťuje mě Zdeněk Weinhauer.

Údaje slouží k pobavení lidí, ale i jako data pro pojišťovny

Za téměř osm a třicet let nasbíral tenhle vitální muž neuvěřitelné množství údajů. Dřív si je nechával jen pro sebe, podle něj pro radost. Nedávno je ale začal zveřejňovat. V místní cukrárně.

„A lidi to moc zajímá. Mám to tam pro všechny k dispozici v rámečku a každý měsíc údaje vyměňuji. Dávám tam aktuální počasí a současně i to, jak bylo například před 30 lety. A starousedlíci se pak dohadují a vzpomínají," těší Zdeňka Weinhauera. Data si od něj už několikrát vyžádali místní lidé a jako relevantní je uznávají i pojišťovny.

„Pojišťováci jsou zvědaví, jestli ten vítr skutečně byl, když to lidem poškodilo nějakou věc. Tak to se mnou konzultují. A všem lidem, kteří hlásili pojistnou událost, se ta moje rada vyplatila," dodává Zdeněk Weinhauer. A s úsměvem dodává, že se svým koníčkem zatím rozhodně končit nehodlá.