Čtyři diamantové svatby v jedné kapele. Muzikanti Koletovy hornické hudby drží český rekord

23. červenec 2020

V Batňovicích na Trutnovsku byl o víkendu uskutečněn zápis do České knihy rekordů. Slavily se tam čtyři diamantové svatby současně v jedné kapele a Tomáš Hrábek z pelhřimovské  Agentury Dobrý den, který přijel na slavnost rekord vyhlásit, konstatoval, že už toho po rekordech České republiky nacestoval dost, ale tohle ještě neviděl! 

Samozřejmě, že u tak mimořádné události byl také Český rozhlas Hradec Králové. Tento krásný a zcela ojedinělý příběh pro vás v reportáži zachytila Romana Pacáková.

A jak to vlastně bylo?

Před 60 lety se oženili čtyři kamarádi, muzikanti ze slavné rtyňské Koletovy hornické hudby. Celý svůj život byli věrní svým láskám - ženám, které si na cestu životem vyvolili, a muzice, která jim nejspíš byla souzená. A tak to ani nemohlo být jinak, než že své diamantové svatby oslavili společně s celou kapelou.

Čtěte také

A protože Koletova hornická hudba ze Rtyně v Podkrkonoší, to je skvělá parta kamarádů, která táhne za jeden provaz už více než 150 let, dalo se čekat, že oslavy budou velké.

Na oslavu diamantových svateb manželů Josefa a Kristiny Nováčkových, Oldřicha a Miloslavy Dědkových, Huga a Jitky Ilchmannových a Petra a Marie Vlčkových se v sobotu 18. července sešel celý 70 členný orchestr a mnoho rodinných příslušníků, kamarádů a přátel Koletovy hornické hudby. Slavnost se konala v přírodním areálu na Vartě v Batňovicích.

Oslavence nejprve přivítal dechový výběr Koletovky Svatebním pochodem. Poté jim blahopřál nestor orchestru, emeritní kapelník Zdeněk Tlučhoř, pod jehož taktovkou Koletovka hrála 38 let. A podle předsedy Koletovky Petra Vlčka se ale to největší překvapení podařilo utajit až do poslední chvíle.

Koletova hornická hudba
je velký amatérský dechový orchestr působící ve Rtyni v Podkrkonoší. Orchestr má více než 150 letou tradici, soustřeďuje mnoho amatérských hudebníků z celého trutnovska i náchodska a udržuje si velmi vysokou úroveň.

Do Batňovic přijel také Tomáš Hrábek z Agentury Dobrý den z Pelhřimova a oslavu povýšil na nový Český rekord - Nejvíce zlatých svateb v jednom orchestru. Oslavencům předal výtisky České knihy rekordů, kde už je také ten jejich zaznamenán.

Překvapení a dojetí všech přítomných bylo veliké

A pak už diamantovým manželským párům kamarádi z kapely vyhrávali jejich oblíbené melodie, všichni blahopřáli a došlo i na tanec. Na rožni se točil pořádný vepřík, pivečko pěnilo a neformální zábava se protáhla až do pozdních ranních hodin.

Také Český rozhlas Hradec Králové přeje manželům Nováčkovým, Dědkovým, Ilchmannovým a Vlčkovým hodně zdraví a ještě mnoho společně šťastně prožitých let.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?