Což takhle dát si špenát? Posiluje imunitu, zpevňuje kosti a podporuje plodnost
Když se řekne špenát, většina z nás si vybaví svalnatou animovanou postavičku Pepka Námořníka, siláka a dobrodruha, který zelenou dobrotu lil do krku proudem.
Konzumace špenátu skutečně například posiluje imunitu, má pozitivní vliv na činnost srdce i mozku. Zpevňuje kosti, zlepšuje kvalitu nehtů, vlasů i pokožky a chrání zrak. Pokud se cítíme unavení, dokáže dodat správnou energii v kombinaci s povzbuzujícím kořením, jako je skořice, kajanský pepř a kari. Věděli jste, že špenát podporuje plodnost, zvyšuje libido a dodává životní elán?
Špenát vařte vždy krátce, dlouhá tepelná úprava ničí obsah vzácných látek. A čerstvé mladé lístky baby špenátu si dávejte syrové v zeleninových salátech nebo jimi originálně ozdobte jahody – chutná to božsky!
A na závěr ještě jedna důležitá babská rada – zelené skvrny od špenátu, ale i trávy z textilu odstraníte potíráním špinavého místa rozkrojeným bramborem.
Související
-
Máte skleník? Už v únoru můžete sázet ředkvičky nebo špenát. Záleží na teplotě
Přestože v posledních letech jsou české zimy poměrně teplé, měsíc únor ještě může pár mrazivých dnů přinést. Pak velmi záleží na tom, zda máme skleník topený, nebo studený.
-
Kopřiva nebude růst v koutě! Bylinkářka radí, jak na kopřivový špenát i osvěžující nápoj
Znáte rčení „mráz kopřivu nespálí“? První lístečky kopřivy skutečně najdeme už v zimě. Brzy na jaře už roste hojně a rozhodně si zaslouží, abychom si jí všimli.
-
Pepek námořník slaví 90 let. Předlohou byl americký štamgast, který miloval špenát
Pepek námořník dnes slaví devadesátiny. Začínal jako postavička v novinovém komixu Thimble Theatre – poprvé ho čtenáři viděli v newyorském Evening Journalu 17. ledna 1929.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.