Co všechno musí umět dobrý policista?

9. říjen 2017

Za profesí, která vyžaduje sílu, rychlost, přesnost, soustředění, odvahu, klid i rozvahu, se tentokrát vydali Štěpán a Kryštof. Navštívili výcvikové středisko Policie České republiky.

Máš-li dlouhý vlas, můžeš mezi nás…

Jeden by řekl, že dlouhé vlasy k policistovi nepatří. Jenže! Policie má několik útvarů. Pokud by Štěpán, který má dlouhé vlasy, chtěl být třeba „tajný" policista, tak by se takové „maskování“ možná i hodilo, kdyby potřeboval sledovat nějakého lumpa. Pak jsou ale policisté, kteří kontrolují řidiče a dbají na dodržování pravidel na silnici, policisté, kteří hlídají pořádek v ulicích, jiní zase honí zloděje, detektivové vyšetřují trestné činy. Nosí uniformu a k té už musí být upravený, tedy tam už by dlouhý vlas neprošel. Kluci si ale vyzkoušeli práci útvaru v němž jen ti nejlepší policisté – Útvar rychlého nasazení (URNA).

Trénovat, trénovat, trénovat…


Členové elitní jednotky URNA musí být kdykoliv připraveni zasáhnout v nebezpečných situacích - třeba při zatýkání hodně nebezpečného, ozbrojeného lupiče. A tak musí neustále trénovat nejen fyzickou kondic , ale i přesnou střelbu, týmovou souhru při zásahu a vytrvalost. To vše s plnou výzbroji, neboť jak na cvičišti, tak na bojišti! A že taková výstroj něco váží! Neprůstřelná vesta s polní výzbrojí i první pomocí - obvazy, vysílačka, záchranné lano, baterka, nůžky, zásobníky do zbraní, pouta a klíče, nůž, granát- k tomu helma... a najednou je to 28 kilogramů! A to je jen o pár deka méně, než váží Štěpán nebo Kryštof. Oba ale prokázali výbornou fyzičku, Štěpán v těžké balistické vestě udělal 30 výskoků, Kryštof zase suverenně slanil z druhého patra. A oba ukázali, že jsou i odvážní.

Chceš vědět víc? Pusť si celý díl pořadu Profese nás baví.

0:00
/
0:00

Pořad Profese nás baví běží každou neděli od 9 hodin nebo v repríze následující sobotu v 15 hodin. Příště zjistíme třeba to, jak vypadá práce ošetřovatele v ZOO.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?