Co přinese turistům, ochranářům i obcím nové rozdělení Krkonošského národního parku na zóny?
Současná zonace v Krkonoších, která platí od roku 2015, stanovuje tři zóny, z nichž první je tou nejpřísněji chráněnou. To by se podle návrhu Správy KRNAP mělo změnit. Podle vedení národního parku nová zonace krkonošským obcím komplikace nepřinese. Některá místa budou víc otevřena a zpřístupněna turistům. Zároveň se ale rozšíří oblasti, které jsou pro ochranáře a vědce vzácné.
„Samotná zonace, to znamená rozdělení národního parku na přírodní zónu, přírodě blízkou, soustředěné péče a kulturní krajiny, pro návštěvníka neznamená vůbec nic. A také to nebude nijak označeno v terénu," vysvětluje Jakub Kašpar, náměstek ředitele národního parku.
Novinkou pro návštěvníky hor bude to, že se některé uzavřené lokality, které jsou v první zóně parku, otevřou. Příkladem je Dvorský les na Rýchorách. Lidé tam nově budou moci jít i mimo stezku, to podle současných pravidel nemůžou.
„Se změnou filozofie je Rýchorský prales zařazen do zóny přírodní, tam necháme být přírodu přírodou. Nadále nebudeme v Rýchorském pralese zasahovat," vysvětluje ředitel parku Robin Bönisch.
Vzniknou tzv. Klidová území a to na plochách, kde se nachází vzácné ekosystémy a kterým vadí nadměrný pohyb lidí.
„Roztáhli jsme klidové území na území rašelinných smrčin. Jedná se o území, kam se stejně nikdo z cesty nepouští," doplňuje ředitel parku Robin Bönisch.
Oproti současné první zóně, která má rozlohu 6984 hektarů, by mělo být klidové území podle návrhu větší asi o 1100 hektarů.
„Zonace je formou i obsahem od začátku špatně. S obcemi nebyla vůbec projednávaná. Ten rozsah, který je například tady u nás v Janských Lázních, je zkrátka obrovský. Nárůst oné nejpřísněji chráněné zóny," obává se starosta Janských lázní Jiří Hradecký z Volby pro město Janské lázně.
Co se týká zimních středisek, nová zonace na jejich fungování mít vliv údajně nebude.
„Protože všechny stávající zařízení a sjezdovky jsou zařazeny velmi pečlivě do zóny soustředěné péče o přírodu," dodává ředitel parku Robin Bönisch.
Návrh nové zonace, který ještě bude projednáván se starosty a jednotlivými svazky obcí musí následně schválit ministerstvo životního prostředí. Začít platit by mohl ještě letos.
Související
-
Černému rytíři zvoní hrana. 2019 bude rokem záchrany tetřívka obecného v Krkonoších
Český rozhlas Hradec Králové přivítal ve svém studiu hosta, kterým je Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku. A budeme si povídat především o tetřívkovi.
-
Tetřívkova ložnice! Poprvé upozorňují v Krkonoších informační tabule na ohrožené tetřívky
Strážci národního parku začali po Krkonoších instalovat tabule s informacemi o výskytu ohrožených tetřívků. Turisty poprvé v historii upozorňují, aby tyto ptáky nerušili.
-
Krkonoše patří s 11 miliony návštěv ročně k nejnavštěvovanějším chráněným územím v Evropě
Že Krkonošský národní park patří k nejnavštěvovanějším chráněným územím v Evropě - v přepočtu na plochu i v absolutních číslech - víme už dlouho. Nyní známe přesná data.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blokaci ‚dezinfowebu‘ AC24 posoudí znalci. Soud chce prozkoumat obsah i způsobenou škodu
-
Skopeček: S Havlíčkem dokážeme najít společnou řeč, pokud si v kraji nebudeme hrát na koalici a opozici
-
Hurikán Milton prošel Floridou a zamířil nad oceán. Miliony lidí nechal bez elektřiny, 4 připravil o život
-
Dezinformací o EU přibylo před eurovolbami. Podle analýzy se nejvíce šířily na TikToku a YouTube