Co přinese turistům, ochranářům i obcím nové rozdělení Krkonošského národního parku na zóny?

7. únor 2019 09:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sněžka a Krkonoše v zimě

Současná zonace v Krkonoších, která platí od roku 2015, stanovuje tři zóny, z nichž první je tou nejpřísněji chráněnou. To by se podle návrhu Správy KRNAP mělo změnit. Podle vedení národního parku nová zonace krkonošským obcím komplikace nepřinese. Některá místa budou víc otevřena a zpřístupněna turistům. Zároveň se ale rozšíří oblasti, které jsou pro ochranáře a vědce vzácné. 

Politika vás naučí trpělivosti. A to je věc, se kterou musíte nahlížet i na přírodu a její vývoj

Robin Böhnisch ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Robin Böhnisch se oficialně ujal vedení krkonošského národního parku. Na pozici ředitele vystřídal Jana Hřebačku, který skončil na vlastní žádost. Proč se do výběrového řízení přihlásil a jaké změny plánuje? Dobré vztahy Správy národního parku a obcí jsou pro mne prioritou, říká. 

„Samotná zonace, to znamená rozdělení národního parku na přírodní zónu, přírodě blízkou, soustředěné péče a kulturní krajiny, pro návštěvníka neznamená vůbec nic. A také to nebude nijak označeno v terénu," vysvětluje Jakub Kašpar, náměstek ředitele národního parku.

Novinkou pro návštěvníky hor bude to, že se některé uzavřené lokality, které jsou v první zóně parku, otevřou. Příkladem je Dvorský les na Rýchorách. Lidé tam nově budou moci jít i mimo stezku, to podle současných pravidel nemůžou.

„Se změnou filozofie je Rýchorský prales zařazen do zóny přírodní, tam necháme být přírodu přírodou. Nadále nebudeme v Rýchorském pralese zasahovat," vysvětluje ředitel parku Robin Bönisch.

Horská služba Krkonoše obnovuje zaváté tyčové značení

Vzniknou tzv. Klidová území a to na plochách, kde se nachází vzácné ekosystémy a kterým vadí nadměrný pohyb lidí.

„Roztáhli jsme klidové území na území rašelinných smrčin. Jedná se o území, kam se stejně nikdo z cesty nepouští," doplňuje ředitel parku Robin Bönisch.

Oproti současné první zóně, která má rozlohu 6984 hektarů, by mělo být klidové území podle návrhu větší asi o 1100 hektarů.

V Krkonoších je vyhlášen rok na záchranu tetřívka obecného. Hrozí mu totiž vyhubení

02405667.jpeg

Tetřívek, který dřív býval dokonce lovným ptákem, doslova mizí před očima. Důvodem je podle ochranářů úbytek vhodných podmínek pro život tetřívka a také rušení ze strany turistů a sportovců. 

„Zonace je formou i obsahem od začátku špatně. S obcemi nebyla vůbec projednávaná. Ten rozsah, který je například tady u nás v Janských Lázních, je zkrátka obrovský. Nárůst oné nejpřísněji chráněné zóny," obává se starosta Janských lázní Jiří Hradecký z Volby pro město Janské lázně.

Co se týká zimních středisek, nová zonace na jejich fungování mít vliv údajně nebude.

„Protože všechny stávající zařízení a sjezdovky jsou zařazeny velmi pečlivě do zóny soustředěné péče o přírodu," dodává ředitel parku Robin Bönisch.

Návrh nové zonace, který ještě bude projednáván se starosty a jednotlivými svazky obcí musí následně schválit ministerstvo životního prostředí. Začít platit by mohl ještě letos.

Spustit audio

Související