Co obec, to strom v Zahradě poznání, her a dobrodružství v Jičíněvsi

25. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Co obec, to strom v Zahradě poznání, her a dobrodružství v Jičíněvsi

V Jičíněvsi slavili Den Země a 130. výročí jičíněveské základní a mateřské školy. Sázení 22 stromů však bylo zároveň i prvním počinem do nové, více než čtvrt hektarové Scholaris hortum - zahrady poznání, her a dobrodružství, kterou podpořila Nadace Partnerství.

„Obec se nám rozhodla přenechat i léta nevyužívaný pozemek u stávající zahrady za školou. Přemýšleli jsme, jak prostor využít. Všechny nápady jsme dali dohromady a požádali o podporu Nadaci Partnerství. Velký dík patří pochopitelně našemu zřizovateli, obci Jičíněves, která nám umožnila novou zahradu vybudovat," popisuje ředitelka jičíněveské školy Darina Šindlářová.

„Kromě výsadby stromů a vybudování malého bludiště pro předškoláky chceme založit také motýlí loučku a bylinkovou zahrádku, bude se stavět i suchá zídka pro ještěrky," přibližuje Lukáš Bílek z Vitiněvsi, druhý z autorů projektu a tatínek dvou školáků.

Čtěte také

Stromková slavnost začala nejprve na zcela zaplněném školním dvoře, kde ředitelka Darina Šindlárová připomněla, že v historii školy byly podle zápisů v kronikách dvě Stromkové slavnosti. Jedna u příležitosti prvního desetiletí vzniku školy, druhá na jaře roku 1919 při vzniku první samostatné Československé republiky.

Stromům to prostě v přírodě sluší

„Zástupci všech obcí, ze kterých máme školáky a předškoláky, zasadí dnes své stromy také ke Dni Země, a abychom se nehádali, kdo chce jaký strom, budeme nejprve losovat a až pak sázet," upozornila přítomné ředitelka.

Co obec, to strom v Zahradě poznání, her a dobrodružství v Jičíněvsi

Ve „hře" byly duby, buky, břízy bělokoré, topoly nebo lípy srdčité či osiky.

„Jsou to druhy, které rostou v okolí, máme je tedy prověřené. A tak věříme, že se tu zanedlouho budou cítit jako doma. Na podzim budeme sázet ještě ovocné stromy, regionální odrůdy," říká Lukáš Bílek.

Děti, rodiče, prarodiče i učitelé se pro jistotu ještě podívali na návod, jak správně sázet, a pak se s nářadím přesunuli na budoucí zahradu, kde na ně čekaly většinou čtyřmetrové stromy a připravené jámy.

Všechna nová zeleň už teď v Scholaris hortum v Jičíněvsi zakořeňuje a na Den Země ji navíc ještě doplnilo bludiště z proutí pro předškoláky.

autor: VaW
Spustit audio