Co je příčinou únavové zlomeniny? Jak se léčí a jak takovému poranění předcházet

31. červenec 2018

MUDr. Jiří Černý v naší radiopradně na téma: novinky v oblasti ortopedie a traumatologie. Únavové zlomeniny.

Únavovou zlomeninu si můžete přivodit poměrně snadno. Zvlášť v době, kdy si většina lidí dává předsevzetí, že začne víc sportovat. Dbejte na to, abyste ve snaze dostat se co nejrychleji do kondice, svému tělu ještě více neublížili.

I naše nohy potřebují odpočinek

Právě vlivem nárazově zvýšené zátěže se v namáhané kosti tvoří mikrotrhliny. Ty jsou schopny se rychle zahojit, ovšem pouze mají-li k tomu vhodné podmínky.

Nejčastěji vznikají na nosných kostech končetin (stehenní kost, lýtková kost, pažní kost) a záprstních kůstkách nohy. Jestliže je kost vystavena zvýšené zátěži dlouhodobě, začne se zpočátku malá poraněná oblast rozšiřovat o další mikrotrhliny.

I naše nohy potřebují odpočinek

Za normálních okolností se kost hojí vazivovým svalkem, který postupně mineralizuje a tvoří se z něj svalek kostěný. Je-li poškozená oblast neustále namáhána, proces hojení je narušen a neprobíhá správně.

Když vás bolí hlava, měli byste se začít zajímat o své nohy. S čím vám pomůže podiatr?

Oteklé nohy

MUDr. Miroslav Havrda hostem naší radioporadny na téma: správná péče o vaše nohy a chodidla. Nohy odrážejí celkovou vitalitu organismu, jak se cítí vaše nohy, tak se cítíte celkově ve svém těle. 

Vazivový svalek se postupně zvětšuje a později je patrný i na rentgenovém snímku. Tento stav je označován jako únavová zlomenina.

Těmito obtížemi netrpí pouze vrcholoví sportovci či atleti. Týkají se v podstatě kohokoli, kdo se rozhodne začít s novou sportovní aktivitou a přežene to hned na začátku.

Ohroženou skupinou jsou rovněž lidé s osteoporózou, jejichž kosti jsou oslabené vlivem onemocnění, tudíž náchylnější k poškození i při normální zátěži.

I naše nohy potřebují odpočinek

Ačkoliv to tak nevypadá, kost je aktivní orgán, který se podle potřeb organismu neustále obměňuje. Přestavbu mají na starosti dva druhy buněk. Jedny poškozenou, nefunkční kost odbourávají a druhé vytváří novou kostní hmotu.

V závislosti na zátěži se kost dokáže dlouhodobě remodelovat a přizpůsobovat se. Ovšem bez dostatku času na regeneraci vzniká v kostní tkáni nerovnováha mezi novotvorbou a odbouráváním kosti. Oba procesy probíhají zároveň a tím se zvyšuje „unavitelnost“ kosti, což později vyústí v únavovou zlomeninu.

Spustit audio

Související