Co je nám milejší? Orangutani nebo palma olejná? Kácení pralesů ohrožuje naše vzdálené příbuzné

Orangutani v ZOO Dvůr Králové nad Labem
Orangutani v ZOO Dvůr Králové nad Labem
0:00
/
0:00
ZOO Dvůr králové n.Labem se hlásí ke Světovému týdnu orangutanů. Ten tam začne v neděli 13. listopadu 2016 oslavou šestých narozenin samičky Tessy. Narozeninová párty se ale nebude týkat jen dárků, ale připomene hlavně alarmující stavy těchto zvířat typických pro Indonésii a Malajsii.

Orangutany tam ohrožuje kácení pralesů a vysazování palmy olejné. Aktuální téma pro pracovníky královédvorské ZOO a reportérku Danu Voňkovou.

Když se Tessa narodila, byla to velká sláva ve zvířecím i v lidském světě.

Když královédvorská ZOO uspořádala 14. listopadu 2011 křtiny, pozvala jako kmotra hokejového brankáře Dominika Haška. V té době mělo mládě jméno Indah. Dominik Hašek pak přidal jméno Tessa.

Čtěte také

Tessa Indah žije dodnes se svou matkou Žanetou v tropickém pavilonu ZOO Dvůr Králové nad Labem.

Žaneta je nejúspěšnější orangutaní matkou v Evropě a Tessa se v roce 2014 stala "Nejkrásnějším orangutaním mládětem světa".

Orangutani v ZOO Dvůr Králové nad Labem

Ve volné přírodě decimují stavy orangutanů domorodci, kteří kácejí v pralesích stromy a na jejich místo vysazují palmy olejné.

Palmový olej pak využívají výrobci nejrůznějšího zboží - např.kosmetiky nebo potravináři
Proto je i letošní oslava šestých narozenin Tessy pro ZOO Dvůr Králové nad Labem důležitou součástí Světového týdne orangutanů, jehož cílem je upozornit na kritický stav orangutanů ve volné přírodě a také přimět výrobce, aby nahradili palmový olej jiným produktem.

Za pár let by totiž orangutani mohli z naší planety úplně zmizet.

Orangutani v ZOO Dvůr Králové nad Labem