„Co je můj plán? Ochráněný pes a klidný pán“. V Jičíně testují první skládací box pro čekající psy
Venkovní složitelný box, který řeší hlavně problematiku volně uvázaných psů, si majitelé svých čtyřnohých kamarádů mohou vyzkoušet u obchodu s chovatelskými potřebami na Novém Městě v Jičíně. První prototyp, který je určený i pro nejvyšší variantu psa, už otestovali první zájemci.
S autorkou zajímavého nápadu Vlastou Březinovou se sešla redaktorka Vlaďka Wildová. Vlasta sice své čtyřnohé přátele na nákupy ani za dalšími službami s sebou nebrala, ale problematiku vztahových věcí mezi pejskaři, nepejskaři a uvazováním psů, citlivě vnímala.
Čtěte také
Přemýšlela, co s tím, aby byl pes v bezpečí, majitel v klidu a ani cyklista se nemusel bát odložit kolo do stojanu, aniž by čelil možnému útoku zvířete, které hájí své teritorium.
Paní Vlasta zjistila, že majitelům chybí jistota, když mají svého pejska někde uvázaného u značky, u stojanu na kola nebo u sloupu. Bojí se, že ho někdo jen tak z plezíru odváže, nebo ho může napadnout jiný, větší pes.
A naopak cyklisté si zase netroufají dát své kolo do stojanu, který si hlídá uvázaný velký pes a vrčením dává najevo, že s ním legrace nebude.
Výzva, legrace, vztek a vychytávky
Princip, který Vlasta Březinová spolu se svým manželem využili pro prototyp boxu, je zatím jedinečný. Ve světě už se sice nějaká obdobná zařízení objevila, ale jsou komplikovaná, pokud jde o třeba o údržbu čistoty nebo velikost.
Nápadu manželé věnovali takřka čtyři roky práce doslova „na koleně“ a výsledkem úsilí je prototyp, který získal patent v ČR, v EU a v Americe. Přesto je třeba, jak říká Vlasta, na něm dál pracovat a doplňovat další vychytávky a alternativy.
„Byla to výzva, plno srandy, i vzteku. Nevzdali jsme se. Se záměrem jsem seznámila i jičínské radní, kteří na nápad slyšeli. Získali jsme podporu v tom, že někde ve městě budeme moci testovat a prezentovat prototyp.“
Vlasta zjistila, že podobný přístup zvolili i radní v Plzni, kde pronajali prostor pro testování jiného principu boxu. Je celokovový, a tak praktické věci, jako například úklid, budou fungovat trochu jinak než v Jičíně, kde se dá zařízení složit a umýt.
Jednoduchý návod k použití, piktogramy, bezpečí a klid
Skládačka prototypu psího boxu v Jičíně funguje na principu magnetu, součástí je i vychytaná pružina, ale hlavně názorný návod vyvedený na dřevě, stejně jako piktogramy, které upozorňují, že zařízení není určené pro miminka nebo kočárky, pro uložení nákupu nebo pro odhazování odpadků.
Čtěte také
Nad návodem a piktogramy dominuje heslo „Co je můj plán? Ochráněný pes a klidný pán“.
A Vlasta Březinová dodává: „Prvotní prototyp byl vytvořen i pro největší variantu psa. Ale přemýšlíme i nad smart technologiemi. Využít se dá i dřevo nebo plast. My máme kombinaci kovového rámu se sklem. Zachovaný ale musí být princip složitelnosti na stěnu. Střecha by taky v budoucnu mohla být jen roletková, ale s tou se dá počítat jen tam, kde nebude pršet a mrznout.“
Díváme se na box u bývalé drogerie na Novém Městě v Jičíně, kde jsou dnes chovatelské potřeby: tady je chráněn před nepřízní počasí římsou, která je součástí budovy. Tedy nesporná výhoda.
Vlasta se na zkušební místo pravidelně dojíždí dívat. Zjistila, že konstrukce je zde většinou rozložená a připravená k dalšímu využití.
Čtěte také
Box by do budoucna mohl být uzamykatelný ve spolupráci s chytrým telefonem, do stříšky by bylo možné vložit fotovoltaiku, aby zařízení splňovalo energetickou samoobslužnost. Teplota uvnitř by pak mohla být regulována podle ročního období.
Podle ní by u velkých nákupních center mohlo zařízení do budoucna sloužit i na principu automatu s vhozenou mincí.
Skleněná stříška a boky do budoucna nezůstanou průsvitné: pejsek tak uvidí jen dopředu, aby se cítil v bezpečí a nikdo ho ze stran nedráždil.
Vlasta má v zásobě i další nápady na vylepšování věcí, ale její manžel dnes už věcně reaguje. „Klidně vymýšlej, ale už beze mě!“
Související
-
Psichologie aneb po dobrém jde všechno líp. Tomáš Nushart preferuje metodu pozitivní výchovy pejsků
Během jedné noci popsal Tomáš Nushart několik stránek psího časopisu nápadem o komplexním kurzu pro pejskaře. Ve 3 hodiny ráno tak vznikla myšlenka a název psichologie.cz.
-
Psí psycholog pomáhá lidem správně a pozitivním způsobem komunikovat s jejich čtyřnohým přítelem
Podle psího psychologa Pavla Bradáče je možné našeho psa naučit cokoliv, ale pouze a jen pozitivním přístupem a motivací. Práci se psy se profesionálně věnuje už 13 let.
-
Ochrnuté psy staví zpět na nohy. První česká psí fyzioterapeutka s prestižním britským vzděláním
První česká psí fyzioterapeutka s britským vzděláním Stephanie Kašparová v radioporadně: manuální terapie, regulující nesprávné postavení kostí, obratlů a kloubů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kunderovo dílo se vrací do Brna. ‚Bude dál žít tam, kde se narodil, v Brnečku,‘ říká jeho manželka Věra
-
Zaměstnanci České pošty by se mohli přesunout na přepážky úřadů práce, myslí si politolog Jelínek
-
Jak se Rusko postaví k přijetí Finska do NATO? Bude vyhrožovat, ale jsou to jen slova, míní analytik
-
Na Prostějovsku se objevil jev připomínající tornádo. Podle meteorologů se vzdušný vír nedotkl země