Co chystá hradecké letiště, Divadelní lvice a Místo svačiny zaplatíte pokutu. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Hradecké letiště se začalo budovat už v roce 1927. Za dob německé okupace, během druhé světové války, získalo svoji první zpevněnou vzletovou a přistávací dráhu. Mnozí si ještě vzpomínají na čilý armádní provoz, který byl na letišti do 90. let minulého století. Jak hradecké letiště slouží dnes a jaká je jeho budoucnost?

O tom všem si povídáme s ředitelem městské společnosti Letecké služby Hradec Králové a.s. Pavlem Rindem. „Kopírovat dění v Pardubicích nemá smysl. Hradecké letiště směřuje jinam. Jsou zde etablované firmy v oblasti výroby a údržby letadel. Zkušebna na letecké motory je unikátní technologií a tím, jak je odhlučněná. Nikdo neví, že tam je. To je opravdu unikum."

Čtěte také

Herečka, režisérka, výtvarnice, učitelka literárně dramatického oboru Jana Portyková z Hradce Králové, je vskutku osobitá žena propojená se Základní uměleckou školou Střezina, ale hlavně s divadlem Jesličky. Učí, režíruje, hraje, píše, někdy vzpomíná a venčí jezevčice.

Divadlu se Jana Portyková věnuje od roku 1983, kdy se na chodbě jedné hradecké školy potkala s Josefem Tejklem, legendární postavou ochotnického divadla v Hradci Králové. Ten ji po dvou minutách nabídl roli ve svém nově se utvářejícím souboru Obsazeno, posléze Bez nich a Jana prý z nerozvážnosti přijala (byla první, koho oslovil a tak se stala zakládající členkou).

Čtěte také

V budově trutnovského městského úřadu je nově i oddělení městské policie. Místnost pro strážníky vystřídala dlouhodobě neprosperující bufet, místo na polévku a chlebíček se tam teď lidé mohou zastavit s pokutou nebo stížností. Přímo na místě zjišťoval informace reportér Tomáš Lörincz.

Strážník Čeněk Rakus měl hned první den poměrně napilno. „Zatím jsme tady vyřešil několik pokut, nějaké předvolání a oznámení. Kdy se lidé přiznali, že když už si byli na městském úřadě například vyzvednout nové doklady, tak se tady stavili a oznámili třeba, že někde už dlouho parkují nějaká auta. Tak jsem dal podnět strážníkům, kteří na místě událost zdokumentovali.“

autor: baj
Spustit audio

Související