„Člověk musí zůstat nad věcí,“ říká o 10 letech práce v teplárně náchodský pedagog Aleš Fetters
Češtinář Aleš Fetters z Náchoda je jedním z pedagogů, kterým ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek udělil nejvyšší resortní ocenění MŠMT ČR. Stříbrnou medaili I. stupně „za dlouholetou vynikající pedagogickou, publicistickou, výchovnou a osvětovou činnost" převzal v Senátu Parlamentu ve Valdštejnském paláci v Praze 14. září 2023.
Bohemista a pedagog, literární historik a kritik, publicista, kronikář a spisovatel Aleš Fetters letos na jaře oslavil 90. narozeniny. Na různých stupních škol učil více než 40 let a nikdy nelitoval, že se vydal na učitelskou dráhu. Před svými žáky i kolegy stál vždy rovně, nenechal se ohnout komunistickým režimem, a tak dostal na mnoho let zákaz učit. O to více se věnoval literární a badatelské činnosti.
Aleš Fetters se celý život podílí na organizaci náchodského kulturního života. Byl oceněn Kulturní cenou města Náchoda, podobné ocenění obdržel i v rodné Úpici a v Sobotce. V roce 2018 dostal pamětní medaili hejtmana „za celoživotní pedagogickou, publicistickou, literární i kulturní činnost a hluboký zájem o rodný kraj“. Letos obdržel také cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2022.
Ve svých 90 letech je Aleš Fetters stále elegantním gentlemanem a srdečným člověkem, kterým byl vždycky.
Aleš Fetters (* 4. dubna 1933 Úpice) je spisovatel, autor mnoha literárních a historických článků a pohádek, literární vědec a skaut. Učil český jazyk a literaturu na mnoha základních i středních školách v Královéhradeckém kraji. V době pražského jara se angažoval v odborech a po srpnové invazi v roce 1968 na to také doplatil. Překládali ho ze školy na školu a nakonec strávil víc než deset let prací v náchodské teplárně. Po sametové revoluci se stal ředitelem Gymnázia Aloise Jiráska v Náchodě.
Po odchodu do důchodu byl Aleš Fetters několik let kronikářem města Náchoda, dále se věnuje onomastice a literárněvědné práci.
Související
-
Do třídy vcházím pokaždé s úsměvem, užít si s žáky hodinu. Směje se vítězka ankety Zlatý Ámos
Zlatý Ámos, ocenění pro nejoblíbenějšího učitele, míří do našeho kraje, konkrétně do Trutnova, na Českou lesnickou akademii, kde učí český jazyk kantorka Daniela Krátká.
-
Učitel Josef Hylský a jeho talentovaní žáci: Je to radost, když se sejdou lidé s podobným myšlením
Dnes jsou s námi v rozhlasovém studiu talentovaní, šikovní žáci a nejoblíbenější pan učitel, hosté z Gymnázia v Dobrušce.
-
Mezi 10 nejlepšími učiteli Evropy je hradecký Zdeněk Pospíšil: Je to velká radost, ale i závazek
Hradecký učitel Zdeněk Pospíšil se umístil mezi TOP 10 pedagogy Evropy. Ocenění je určeno učitelům, kteří jsou pro své studenty inspirací. Jak vidí současné české školství?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.