Číňané považují červenou za barvu energie, prosperity a lásky. Všechny dárky balí do červené

14. prosinec 2018

Blíží se konec roku, vánoční svátky, bujaré oslavy konce roku se chystají určitě po celém světě. A tak nás napadlo podívat se třeba do Číny. Protože víme, že v Hradci Králové žije žena, která se prastarému čínskému učení věnuje, má tuto velkou zemi ráda, několikrát ji už navštívila, tak jsme pozvali do studia lektorku komplexního čínského cvičení Ivu Kufr Vláškovou.

Konec roku se blíží, myslím, že je nejvyšší čas povědět si, jak v Číně vypadají oslavy konce roku. A vy jste mi trošku vzala včera, když jsme si telefonovali, vítr z plachet, protože vám to připadá poněkud předčasné.
Předčasné proto, že pro Číňany nastane Nový rok až 5. února 2019. Tedy příchod nového roku oslaví až v únoru. Oslavy potrvají 15 dnů, jsou vždy velice bujaré. A je to proto, že oni se řídí vlastním kalendářem, jejich nový rok začíná tehdy, když projde první nov a Slunce vstoupí do znamení Vodnáře. Tehdy přijde den, kdy se slaví Nový rok.

V Číně slaví konec roku s námi, ale neslaví ho jako my. Tam začne nový rok až 5. února 2019.
Iva Kufr Vlášková, lektorka komplexního čínského cvičení

Takže v Číně vůbec neslaví 31. prosince jako my?
Ne, neslaví to jako my. Slaví ho s námi, protože oni rádi slaví, tak se přidají. Udělají si nějakou oslavu, protože celý svět slaví, sledují ohňostroje. Oni milují ohňostroje a také svátky. Měla jsem možnost je zažít zhruba před 10 lety, a těch 14 dnů bylo období oslav Nového roku, tuším, že tehdy to byl ohnivý buvol. Probíhalo to tak, že od rána do večera, do pozdní noci neustále zněly petardy. Prostě jen neustálý hluk. 14 dní od rána do večera petardy.

Iva Kufr sbalila kufr a odjela na kurz tradiční čínské medicíny na univerzitě v Šanghaji

Iva Kufr ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Iva Kufr Vlášková miluje Čínu a je také lektorkou komplexního čínského cvičení. V Hradci Králové založila před pár lety školu tradiční taoistické výchovy a čínského cvičení. Má ráda lidskou přirozenost a radost hledá v každém dni života. Když vás chce tělo zastavit, pošle vám nemoc, říká.

To je hrozné. Já mám někdy co dělat, když například ráno 1. ledna na Nový rok musím do práce. Raději spím o silvestrovské noci a nemohu se vyspat, protože je opravdu rámus. A tam 14 dní vkuse?
Ano, je to zajímavé, protože oni to opravdu milují. To jsou dělobuchy, úplné kanonády. Když jdete po ulici, tak jsou všude červené papírky od těch petard, ale když vejdete ráno do ulice, tak je čistá. K těm oslavám patří dračí tance, tance zvířat, patří k tomu i speciální jídlo ťiao c'. Je důležité říct, že Číňané mají červenou barvu jako barvu energie, barvu prosperity a lásky a všeho dobrého. Dávají si všechny dárky zabalené v červeném papíře.

Vy jste pro nás také takový pěkný dárek, protože jste dnes přišla v krásném červeném kostýmu. Moc vám to sluší.
To je taková symbolika. Děkuji, díky.

Iva Kufr Vlášková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vy jste zmínila i slavnostní jídlo ťiao c'.
Tiao c', to jsou čínské knedlíčky, které vypadají jako, nechci říct ravioli, prostě je to jejich speciální těsto, každá rodina si hlídá ingredience, které dává dovnitř. Mohou tam být zeleninové směsi nebo masové směsi. Tyto knedlíčky nesmí chybět na žádném stole. A do některého knedlíčku dají minci a pokud vy jej v rámci jídla náhodně dostanete a minci objevíte, tak to znamená, že k vám v dalším roce přitečou peníze nebo budete pracovat tak, že budete finančně úspěšní. Je to symbolika. Číňané používají spoustu symbolů, které my neumíme rozklíčovat. Je hezké, když s nimi žijete, máte možnost u těch oslav být a vnímáte, co je za čím skryto. Je to bohatý život.

Je to tedy propojené i s bujarými oslavami, ale jde to možná i víc do hloubky. Protože to také souvisí i s prastarým tradičním cvičením a učením. Vnímat sám sebe a umět relaxovat.
To určitě. Ale kdybyste přijel v tomto období do Číny, tak se celá Čína stěhuje z jihu na sever, z východu na západ, protože přes celý rok ty rodiny žijí roztržené a v tomto období se všichni vydají na cestu, aby se viděli.

Takže bych se asi moc neponořil sám do sebe v tomto období.
Oni to umí. Umí si zachovat svůj krunýř a klid. Když vidíte tu masu lidí, která jde z vlakového nádraží a tam například 10 000 lidí vychází z nádraží a vy jste jeden mezi nimi, tak pro mě, jako člověka ze západu, když jsem to zažila poprvé, tak jsem byla šokovaná, bylo to náročné. To byla zrovna situace, kdy jsem cestovala sama. Před tím nádražím na mě měl někdo čekat, ale minuli jsme se a teď se vyznejte v tomto mumraji. Jako mravenci, oni běhají sem a tam, ovšem vědí kam jdou. Pro mne to ale nebylo nic příjemného.

Lektorka komplexního čínského cvičení Iva Kufr Vlášková na čínských oslavách

5. února tedy podle čínského lunárního kalendáře začíná rok ve znamení zemského vepře. Zastavme se u starověkého čínského kalendáře, protože ten má zřejmě nejsložitější systém ze všech a také pro mnoho Číňanů je velkou neznámou a záhadou pro rozluštění.
Je to tak. O vzniku podstaty tohoto kalendáře se traduje legenda, že si Buddha nechal zavolat zvířata před tím, než odsud odejde a přišlo 12 zvířat. Ta zvířata byla myš, buvol, tygr, králík, drak, had, kůň, ovce, opice, kohout, pes a vepř. A právě vepř je ten nadcházející. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak onen kalendář sleduje ještě polaritu sil jing a jang a pracuje s teorií pěti elementů, kam patří kov, voda, dřevo, oheň a země. Takže vepř, který přichází nyní, je zemský vepř. A všichni novorozenci, kteří přijdou na svět mezi 5. únorem roku 2019 a 20. lednem roku 2020, tak mají být lidé, kteří budou velice komunikativní, vstřícní k okolí, ale budou mít tendenci být workoholici. Zaujmou se nějakou věcí a budou hodně pracovat.

Letos je mimochodem jaký rok?
Teď je zemský pes.

Lektorka komplexního čínského cvičení Iva Kufr Vlášková v akci

A jaký by tedy měl být rok zemského vepře pro nás všechny?
Ten příští rok bude dobrý rok a bude dobrý pro všechna znamení. Všichni, co jsme na světě, tak si ho můžeme užít. Když jsem o tom přemýšlela, tak můj pohled na to je, že země jako element je zhruba věk 30 až 45 let života člověka. To je období, kdy ze sebe vydáváme nejvíc, bereme úrodu z toho, co jsme se naučili. Tak protože rok vepře je ten poslední, ten 12., tak i pro nás to znamená, že nám přináší, co jsme si do života už vnesli, přijde úroda. Ale znamená to být důslední a pracovití.

Když vás chce tělo zastavit, pošle vám nemoc. Iva Kufr má moravskou duši a učí čínské cvičení

Iva Kufr a čínské cvičení

Miluje lidskou přirozenost a radost hledá v každém dni života. Koučování je upřesňování naší schopnosti vnímat realitu a mít nad sebou větší kontrolu. Kontrolovat můžeme pouze to, co vnímáme. Koučování znamená vést dialog, upřesňovat, poskytovat zpětnou vazbu, podporovat, objevovat, zpřesňovat a trénovat všímavost. Je také o stanovení cílů a zaměření se na to, jak jich dosáhnout.

Soustředěný v práci a vytrvalý.
Soustředění, ano. Ale je to i o tom, že si řekneme, co nás baví, co nám přináší radost a tím směrem se dáme. A potom nám to přináší radost do života. Takže nás čeká příjemné období v následujícím roce. Rok zemského vepře.

Mimochodem byly nějací slavní vepři? Tedy nějaké slavné osobnosti narození ve znamení vepře?
Slavní vepři. Tak například spisovatel Ernest Hemingway byl vepřem, také režisér Woody Allen patří mezi vepře. Narodili se v roce vepře. Neříkám zemského, protože ta perioda je 60 let. V roce 2019 máme zemského vepře a minulý zemští vepři byli narození v roce 1959, máme 60letý cyklus. Je 12 znamení, pět elementů, 12 krát pět je 60. Tak jednou za 60 let. Tak se to opakuje. A do toho vstupují ještě jingy a jangy. A to už je potom složité pro nás a pro Číňany také.

Iva Kufr Vlášková připravuje čínské knedlíčky ťiao c'

Jen tak pro zajímavost, vy jste dřevěný králík?
Nejsem dřevěný, jsem kovový králík.

Co to znamená? Jaká jste?
Jaký je kovový králík? To by museli říct lidé kolem mne. Jaká jsem? Asi jsem dynamická. Králík se někdy pro nás připodobňuje jako králík od Disneyho, že vždy dojde k mrkvi, hledá cestu. Je vytrvalý a hledá. A dojde k mrkvi. Někdy je velká, někdy menší, někdy třeba není úplně zralá, ale dojde k ní.

Vy jste mi také podívala, co jsem já vlastně zač.
Ano, vy jste kůň. A měl byste být vodní kůň.

Aha. A co to znamená?
To bych si nechala až za dveře. Jestli dovolíte.

Čína je nádherná země spjatá se svou historií

Tak to jsem dostal trošku tedy strach, musím se přiznat, paní Ivo. A co čeká vás v příštím roce? Vy toho jistě zase hodně plánujete. Jste energická žena.
Co plánuji? S knihovnou v Hradci Králové jsme přichystali cyklus šesti přednášek. První bude někdy v půlce ledna a bude právě k teorii pěti elementů a k tomu, jak ji můžeme využít pro nás, pro naše stravování, pro naše zdraví, jak se tou teorií můžeme řídit my obecně. A loni jsem otevřela speciální hodinu zdravotního cvičení I-ťing. Protože zájem o něj roste, tak jsme se vlastně včera rozhodli, že otevřeme další hodiny. Cvičíme ve čtvrtek mezi čtvrtou a pátou hodinou a teď se rozhodujeme, že ještě otevřeme další hodinu ve středu, aby mohlo přijít víc zájemců a víc těch, kteří pečují o své zdraví.

Čína je nádherná země spjatá se svou historií

A nějaká další cesta do Číny za intenzivními lektorskými kurzy bude?
Ano, ta je také v mých plánech. Měla by proběhnout někdy v březnu, v dubnu, prostě na jaře příštího roku.

Tak ať se vám paní Ivo daří, ať jste spokojená a šťastná v příštím roce, který u nás tedy začíná 1. ledna 2019, opravdu zá pár dní. Iva Kufr byla naším dnešním hostem. A vodní kůň za to moc děkuje. Na shledanou.
Já děkuji za pozvání a přeji všem hezké Vánoce a šťastný nový rok.

Iva Kufr Vlášková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Jakubem Schmidtem
autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související