Chytré hodinky. Podle odborníka je nejdůležitější srovnat si v hlavě, k čemu přesně vám mají sloužit
Vyrazíme do digitálního světa a podíváme se na zařízení, které už dávno neslouží jen k ukazování času. Chytré hodinky se staly našimi malými osobními asistenty, které si s sebou nosíme na zápěstí. Monitorují naše zdraví, pomáhají s kondicí a v nouzi umí dokonce samy zavolat i o pomoc.
Jak se v záplavě modelů chytrých hodinek vyznat? Na co se zaměřit, aby se z nic nestala jen další zbytečnost v šuplíku? Naším průvodcem světem chytrých hodinek je Aleš Fajgl, odborník na moderní technologie.
Proč tolik lidí touží po chytrých hodinkách?
Pokud si vezmeme uživatele, kteří sportují, tak spousta z nich si sleduje své aktivity. Chtějí vědět, jakou vzdálenost uběhli nebo ušli, za jaký čas, kolik spálili kalorií. Setkávám se i s tím, že lidé bez těch hodinek vůbec třeba nevyběhnou. Protože by nevěděli ony informace.
Většina hodinek je spárovatelná s operačními systémy, ale vždy záleží na verzi bluetooth. Starší telefon nemusí být kompatibilní.
Aleš Fajgl, odborník na moderní technologie
Navíc chytré hodinky máme spárované s chytrým telefonem, který nemusíme mít vždy ihned po ruce. Přes hodinky můžete odpovídat na SMS, sledovat aktivity na internetu. A telefony jsou oproti hodinkám také poměrně velké. Tedy hodinky jsou takovým naším pomocníkem. A můžete nimi i zaplatit, jako platební kartou.
Čtěte také
Funkcí mají chytré hodinky spoustu. Co by ale měl být takový základ, co by určitě nemělo chybět?
Pro mne byla například prioritou, aby bylo možné využít hodinky ve vodě. Rád plavu a sleduji svoji aktivitu i ve vodě. A potom právě hodně využívám ono zmíněné placení v obchodech. Mám tam nahrané i virtuální karty, takže i v zahraničí je veškeré placení bez problémů. Jsem spokojený.
Když vlastníme starší chytrý telefon a nejsme si jisti, jestli s ním budou nové chytré hodinky plně kompatibilní, na co si dát pozor při výběru?
Rozhodující je určitě verze bluetooth. Když si vybírám chytré hodinky, tak každý výrobce udává parametr verze bluetooth. Takže pokud by měl telefon starší verzi bluetooth, případně i starší verzi operačního systému, nemusel by být plně kompatibilní. Ale je to vždy uváděno u výrobce hodinek nebo fitness náramků v parametrech, takže si přečíst specifikace.
Dnes máme vlastně dva hlavní operační systémy iOS a Android. Většina náramků a hodinek je spárovatelná s oběma operačními systémy, ale vždy záleží spíše na verzi bluetooth. Skutečně se může stát, že starší telefon ani nemusí třeba vůbec nahrát aplikaci, která by hodinky spárovala s telefonem.
Fitness náramek stojí pár stokorun. Pokud by mi nevyhovoval a chtěl bych sledovat víc svých aktivit, pak bych si pořídil chytré hodinky.
Aleš Fajgl, odborník na moderní technologie
Jaký je rozdíl mezi fitness náramky a chytrými hodinkami?
Těch rozdílů je mnoho. Fitness náramek nemá takové využití jako hodinky, které vám de facto fungují jako chytrý telefon. Chodí vám tam notifikace, můžete třeba přes ně telefonovat. Sledujete si sportovní aktivity už přímo během toho, když je provozujete.
Fitness náramek má zase daleko větší výdrž baterky, nemá tolik senzorů a nezatěžuje tedy tolik baterku. Fitness náramek vám vydrží na jedno nabití až třeba 14 dní. U těch hodinek se musíme smířit s tím, že pokud budeme sledovat své sportovní aktivity, tak je výdrž daleko menší.
Čtěte také
Pro sportovce je tedy lepší fitness náramek než hodinky?
Sportovec rád sleduje své aktivity během toho daného sportu. A tam v podstatě musíte pak chytré hodinky nabíjet třeba denně. Sundáte je a dáte na nabíječku. Dnes už ale některé hodinky mají nabíjení bezdrátové, nebo dokonce i solární dobíjení, takže se i během té aktivity mohou dobíjet.
Fitness náramek ukazuje spíše základní parametry, jako je tepovka, notifikace, kvalita spánku. Ovšem hodinky už fungují na bázi toho, že můžete třeba napsat odpověď na esemesku, přijmout telefonní hovor. Dá se říci, že je to takový malý telefon, skoro počítač, na ruce.
Tedy pokud chce uživatel spíše vědět své základní informace, kolik ušel denně kroků, případně změřit nějakou trasu, tak bych spíše volil fitness náramek. Pokud budu chtít sledovat, kolik jsem spálil kalorií, jakou jsem měl kvalitu spánku, kolik mám energie, nebo sledovat spotřebu kyslíku, tak to jsou funkce, které spíše nabízejí chytré hodinky.
Čtěte také
Řekl bych, že pokud nejsem rozhodnutý, co přesně od toho přístroje potřebuji, tak si pořídit chytré hodinky třeba za 10 tisíc korun může být zbytečné. Fitness náramek stojí i pár stokorun nebo tisícovku. Můžete si ho vyzkoušet. A pokud by mi nevyhovoval a chtěl bych sledovat více svých aktivit, potom bych si pořídil chytré hodinky.
Zajděte do kamenné prodejny a s prodejcem vše pořádně prodiskutujte. Řekněte, co byste od toho přístroje chtěl, co od něj očekáváte. A prodejce by vám měl dokázat poradit ten nejvhodnější produkt.
Celou radioporadnu s Alešem Fajglem, odborníkem na moderní technologie, týkající se chytrých hodinek, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.