Chopím se velení velkých akcí. Věřím, že v kraji bude ještě bezpečněji, říká nový policejní ředitel

14. září 2023

Naším hostem ve studiu je dnes plk. Petr Sehnoutka, nový ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. A společně se podíváme na úspěchy i neúspěchy policistů, jejich vize a plány do budoucna.

Proč jste se ucházel o post ředitele krajské policie?
Sloužím necelých 30 let, z toho 12 let jsem strávil tady na Správě východočeského kraje a pak se zhruba 17 či 18 let toulám po různých útvarech. Přihlásil jsem se proto, že to vnímám jako obrovskou výzvu. A je to návrat domů.

Čtěte také

Pořádková policie, to bylo možná to vrcholné a nejzásadnější?
Pořádková policie zůstane pořád v mém srdci velmi hluboce uložena. Je to činnost, se kterou jsem se potýkal většinu své služební kariéry. Služba pořádkové policie má 19 000 policistů napříč republikou, řeší naprosto všechno. Přestupky, trestné činy, pak jsou tam speciální útvary, speciální pořádkové jednotky, kynologové, hipologové, potápěči, poříční oddělení. To je pořádková police.

Je to výhoda, mít takto velké zkušenosti ve vysokých pozicích?
Zcela určitě. Já si myslím, že to je zkušenost, kdy se na to můžete podívat zespodu z řadových pozic. Pak se na to můžete podívat prizmatem jednoho či druhého kraje, z pohledu Policejního prezidia. Je to vždycky lepší. A člověk získává zkušenosti, to je asi to nejdůležitější.

Chci rozvíjet záležitosti, které tady byly už přede mnou a mají obrovský potenciál. Je to například unikátní pracovní tým Stopa.
Petr Sehnoutka, ředitel KŘP Královéhradeckého kraje

Vy jste sloužil i jako řadový policista, to znamená, že máte zkušenosti i z terénu? Pomáhal jste a chránil?
Taky jsem pomáhal, i když velmi krátce, protože jsem měl možná to štěstí, že jsem přicházel do služebního poměru jako člověk, který se zabýval bojovými uměními. Byl jsem sportovec, uměl jsem střílet možná malinko lépe než ostatní, takže po velmi krátkém čase jsem se stal instruktorem a učil jsem i policisty. Pak mě bavilo i krizové řízení, takže mám kariéru pestrou.

Čtěte také

Chystáte i nějaké personální změny nebo něco, co změní charakter působení policejního ředitelství v našem kraji?
Přišel jsem na krajské ředitelství v době, kdy nebyla obsazená pozice ředitele územního odboru Hradec Králové. To znamená, že jedna z prvních věcí, kterou jsem musel řešit, bylo obsazení této pozice. A pokud obsadíte pozici jednu, uvolní se druhá a tím začíná takový koloběh výměny na různých pozicích.

Zkrátka sestavujete svůj vlastní tým. Vyhledávala jsem o vás informace, ale jste trošku tajuplný muž, moc toho na internetu o vás není. Vlastně ani nevím, jestli jste Východočech.
Jsem Východočech. Pocházím z rodiště Albrechta z Valdštejna, který se narodil v Heřmanicích. To je vesnička, když jedete z Jaroměře na Dvůr Králové. Tam se na tvrzi narodil slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Já tam žiji dodnes a jsem na to hrdý. Je to krásný kraj, vedle máte Kuks, takže nádherné místo s geniem loci.

Čtěte také

Patří náš region z policejního pohledu k problematičtějším, nebo je to u nás spíše klidné?
Zaplaťpánbůh, Královéhradecký kraj nepatří v porovnání například s Prahou, s Ústeckým či Moravskoslezským krajem k problematičtějším. Jsou to nesrovnatelné podmínky jak k nápadu trestné činnosti, tak i v ostatní trestné a přestupkové činnosti. Takže platí, že Hradec Králové je salon republiky, Královéhradecký kraj vždycky patřil mezi bezpečnější kraje a to zůstalo a jsem za to rád. A já budu dělat všechno pro to, aby byl ještě bezpečnější.

Na co se chcete zaměřit nejvíc?
Chci rozvíjet záležitosti, které tady byly už přede mnou a mají obrovský potenciál. Je to například pracovní tým Stopa, to je jedna z unikátních věcí.

Cílem je personální stabilizace. Budu hrdý, když se podaří udržet více policistů ve služebním poměru a nabrat nové šikovné lidi.
Petr Sehnoutka, ředitel KŘP Královéhradeckého kraje

Můžeme trošku detailněji přiblížit, o co se jedná?
Je to tým složený ze zkušených policistů, který mají připravenou techniku, umějí se ve správný okamžik sejít a jít pomoci na všech různých pátracích akcích. Vyjíždějí s velitelsko-štábním vozidlem, které má v sobě specializované techniky, a jsou ihned připraveni. Takže máme tady specializovanou skupinu lidí k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Jsou připraveni kolegům na územních odborech vytvořit základní support. Je to unikátní věc, která se povedla, takže v tom chci určitě pokračovat.

Čtěte také

Musí i ředitel podstupovat fyzické testy zdatnosti? O těch kolují úplné legendy s důrazem na jejich náročnost.
Já si myslím, že to vůbec nejsou legendy. Z pohledu celoživotního sportovce ale věřím, že na tom není nic těžkého, udělat několik kliků a uběhnout určitou vzdálenost. Ty legendy jsou naprosto zbytečné.

Každoročně se ty testy u policie opakují?
Každý policista je zařazen v tzv. skupině služební přípravy podle toho, jestli je v přímém výkonu služby a nasazuje každý den v uvozovkách krk, nebo je to člověk, který sedí v kanceláři. Já tedy většinou sedím v kanceláři, i když velmi rád velím opatřením. Byl jsme tím známý v Pardubicích a kdekoliv, že rád se chopím velení velikých akcí. Takže to bude tak i tady v Královéhradeckém kraji.

Co jsou to veliké akce?
Může to být například návrat fanoušků na nádherný stadion pod lízátky, jako bude třeba zápas v říjnu se Spartou, v příštím roce se Slaví či Baníkem. A kde je potřeba, aby tomu velel někdo, kdo sesbírá síly a prostředky z územních odborů, ale i z jiných krajů, protože to opatření je samo o sobě rizikové.

Čtěte také

Slyšela jsem, že v porovnání se zbytkem Evropy máme nadprůměrný počet policistů. Zaznamenal jste informace, že experti doporučili snížit počet ochránců zákona?
Tento názor řadu let nesdílím, protože se sčítají hrušky a jablka. Je potřeba srovnávat, jaké činnosti v tom daném státě dělá ten příslušný bezpečnostní sbor. Policie České republiky je u nás jednotný sbor, ale třeba ve Francii tyto činnosti dělá jak policie, tak Gendarmerie. A těch relevantních srovnání je velmi málo. To znamená, porovnávat jiné státy s Českou republikou, aniž by to bylo podrobeno analýze, není vhodné.

Kolik máme tedy policistů na Královéhradecký kraj? A je to dostatečný počet podle vás?
Cílovým stavem je 1 946 policistů. Mohu říct, že zpravidla je to zhruba okolo 200 policistů, kteří nám chybí do cílového stavu. Čili děláme vše pro to, abychom byli atraktivní a aby policisté a mladé policistky k nám chtěli jít. A děláme všechno pro to, abychom udrželi ty zkušené policisty. Ale je to běh na dlouhou trať, máme problémy v celé republice.

Čtěte také

Snažíte se o genderovou vyváženost, když jste zmínil ženy policistky?
Nějakým způsobem se snažíme reagovat na populaci, jaká je. Jsme rádi za každého inteligentního, schopného a čestného člověka, který přijde a bude chtít být policistou. Ale prostě ta struktura v populaci je taková, jaká je.

Dalším velkým tématem nejen Královéhradeckého kraje je sexuální násilí. V Česku probíhá emotivní debata nad možnou ratifikací istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám. Jaký je na to váš názor z pozice ředitele královéhradecké policie?
Já si doopravdy myslím, že to tak strašné u nás není. Mám možnost srovnání a mohu vám říct desítky aktivit, které na celorepublikové úrovni jak pro obyčejné policisty na obvodních odděleních, nebo i pro specialisty na službě kriminální policie, vyšetřování, děláme. Standardním způsobem spolupracujeme s Bílým kruhem bezpečí, s Asociací pracovníků intervenčních center, snažíme se školit policisty při přijímání těch oznámení. Aby k tomu přistupovali citlivě, aby vnímali člověka, kterému se stal problém. Věřte mi, že Policie České republiky má nastaveny takové mechanismy, že dokážeme s informací pracovat.

Pavla Kindernayová a Petr Sehnoutka ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Kdybychom se tady za rok opět sešli, co byste si přál být pochválen? Co je tím cílem?
Cílem krátkodobým, střednědobým i dlouhodobým je personální stabilizace. Když se tady sejdeme za rok a já vám řeknu, že už to není přes 200 lidí do toho cílového stavu, ale je to jen 180 osob, tak za to budu velmi rád. A budu hrdý na to, že se podařilo udržet více policistů ve služebním poměru a nabrat nové šikovné lidi. To by pro mě bylo skvělé. Tak se pojďme domluvit, že se za rok tady zase sejdeme.

Dobře, tak za rok se opět uvidíme. A budeme bilancovat. Plk. Petr Sehnoutka, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, byl naším hostem.

Spustit audio

Související