Chlumeckým rybářům se nepodařilo ulovit bobry u hrází rybníků na Jičínsku. Přesto od nich mají klid
Snaha ulovit bobry, kteří působili škody na rybnících na Jičínsku, chlumeckým rybářům nevyšla - opatrná zvířata hlídkujícím myslivcům i rybářům unikala. I tak se ale podařilo dosáhnout cíle a bobrů, kteří mohli narušit hráz rybníka a ohrozit stavby pod hrází, se rybáři zbavili.
Čtěte také
„Jeden bobr se sám utopil přitom, jak se snažil napravovat to, co jsme mu z jeho stavby rozebrali. A druhý bobr se ztratil, odstěhoval se někam jinam. Nikoliv na naše rybníky, buď je někde na toku nebo u někoho jiného. Ale očekáváme, že jak přišli tito bobři, tak přijdou další. Populace bobra se u nás neustále zvyšuje,“ popisuje ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou Ladislav Vacek.
Vypadá to, že bobři na rybnících už skutečně nejsou. „Jezdil se tam dívat baštýř a bylo to i předmětem zájmu místních občanů. Sledovali, kde jsou tam nějaké pokácené stromy. A vzhledem k tomu, že se tam neobjevilo vůbec nic novějšího, žádné nové pobytové znaky ani okusy na stromech, tak jsme usoudili, že se bobr odstěhoval.“
Čtěte také
I kvůli obavám z toho, že by se mohli objevit bobři noví, je chlumecké rybářství rádo za výjimku, která by umožnila odstřel dalších nežádoucích návštěvníků. „Výjimka platí na konkrétní oblast pří rybníků. A platí minimálně rok, možná tři. Je tam nějaký termín, do kdy.“
Počty bobrů v Česku rostou a odstřel je podle Ladislava Vacka prakticky jedinou možností, jak škodící zvíře zastavit. „Každý další vrh je opět zahuštěním jejich populace a vzhledem k tomu, že bobr nemá u nás přirozené nepřátele predátory, tak vlastní není nikdo, kromě člověka, kdo by reguloval jejich stavy.“
Čtěte také
Populace dřív přísně chráněného bobra roste a i když chlumečtí rybáři jsou v Královéhradeckém kraji první, kdo výjimku dostal, není odstřel úplně neobvyklý.
„Program péče běží od roku 2015 a za tu dobu víme zhruba o 320 odlovených bobrech. Výjimky se udělují především tam, kde by bobři mohli například narušit hráze rybníků. V České republice nyní žije zhruba 15 tisíc bobrů,“ říká Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Střílet bobry mohou rybáři už i v Plzeňském, Jihočeském, Zlínském a části Středočeského kraje.
Související
-
Chránění živočichové, vlci, vydry, bobři nebo kormoráni, způsobili letos už škody přes 105 milionů
Chovatelé v Královéhradeckém kraji si letos nárokují přes 5 milionů za škody způsobené zvlášť chráněnými živočichy. Mezi ně patří kromě vlků i vydry, kormoráni nebo bobři.
-
„Bobří hrady“ pomáhají v ptačím parku Josefovské louky se zavlažováním, ale způsobují i komplikace
Bobři v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře pomáhají ochranářům se zavlažováním přírody, unikátnímu závlahovému systému ale paradoxně škodí. Ten funguje už sto let.
-
Rybáři budou moci za jistých okolností a v určitém ročním období plašit bobry a likvidovat jim hráze
Rybáři a správci vodních toků a rybníků v Královéhradeckém kraji dostali částečnou možnost bojovat s bobry. Tedy se škodami, které by chráněný vodní hlodavec způsobil.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Michailidu: Vypěstovat ano, sklidit ne. Vládní návrh pravidel nakládání s konopím podporuje ilegální trh
-
Nevíme, zda bude Trump s Netanjahuem trpělivý. Izrael často nedělá, co si USA přejí, říká Kalhousová
-
Šibeniční termín? ‚Věřím, že se to do voleb stihne. Projednám to s opozicí,‘ říká Blažek k trestní reformě
-
Za ovlivnění ligy zaplatí Dukla 200 000 korun. Tresty pro Mynáře a Bílka neplatí, rozhodla odvolací komise