Chlumec nad Cidlinou přišel na levný recept, jak dostat popíjející bezdomovce z centra města

25. březen 2019 10:50
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Policejní zásah. Ilustrační foto.

Po řadě konfliktů s bezdomovci holdujícími alkoholu v centru města a po nepříjemných situacích z minulých let, kdy strážníci prakticky neměli šanci zakročit, přišla chlumecká radnice s jednoduchým, ale nejspíš účinným nápadem. 

68 tisíc lidí je u nás bez domova, dalších 120 tisíc je bezdomovectvím ohroženo

Bez domova - bezdomovectví - bezdomovec

Projekt s názvem Noc venku má pomoci ke změně vnímání celé problematiky bezdomovectví a představit veřejnosti aktivity charitativních organizací. Letos se zapojila i čtyři města v Královéhradeckém kraji - Jičín, Trutnov, Dvůr Králové a také Hradec Králové. Jak to vypadalo právě tam? 

„Vezmete alkohol tester, dáte ho do flašky a pumpujete. A ono to bere vzduch z lahve,“ popisuje jedna ze strážnic Městské policie v Chlumci nad Cidlinou velmi jednoduchý princip levného zařízení, které městu patrně pomohlo vyhrát boj s popíjejícími bezdomovci v centru.

Kontrola dodržování vyhlášky o pití alkoholu na vyhrazených místech nebyla donedávna prakticky možná, říká starosta Miroslav Uchytil z KDU-ČSL. „Protože jsme doposud nevěděli, jak prokázat, že se jedná o alkohol. Dosud ta lahev byla vždy předmět podezřelý z páchání přestupku.“

A tak si v Chlumci zkonstruovali přístroj, ve kterém propojili obyčejnou ruční pumpu s detekční trubičkou, dostupnou v běžné lékárně za pár korun. Alkohol dokáže odhalit během okamžiku.

bezdomovec

A pak už mají policisté pravomoc větší, vysvětluje Miroslav Uchytil. „U otevřené lahve, například i pivem, se dá bezpečně zjistit, že se jedná o alkohol, a to během několika vteřin. Jakmile se alkohol prokáže, už ona lahev není předmět podezřelý z páchání přestupku, kde byl policista dosud bezmocný, ale stává se předmětem, kterým byl spáchán přestupek. A ten je policie oprávněna okamžitě odebrat.“

A protože bezdomovci toho moc nevlastní a lahve s alkoholem jsou pro ně často jediným majetkem, na kterém jim záleží, přestali se po pár kontrolách strážníků v centru Chlumce nad Cidlinou s pitím v ruce objevovat.

S kontrolami začala městská policie na podzim loňského roku, stihla jich jen pár, ale účinek se dostavil téměř okamžitě.

Můžeme pomoci závislému? Buď rodina nebo alkohol, radí MUDr. Miloslav Pleskač

MUDr. Miloslav Pleskač ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

MUDr. Miloslav Pleskač v naší radioporadně, tentokrát na téma: alkohol v rodině a jeho negativní dopad. Jak si s ním poradit.

Podle strážníka Miroslava Krojidla se opravdová účinnost ukáže až teď, kdy se znovu oteplí. „Oni byli nějakým způsobem překvapeni a začali se nějak chovat. A potom přišla zima, kdy tady nepopíjeli, ani když jsme kontroly neprováděli. To oni v zimě nedělají. Ten obrázek tedy není ještě tak dlouhodobý, abychom mohli stoprocentně říct, že jsme odstranili bezdomovce popíjející alkohol z míst, kde se to nesmí.“

Jiné metody boje s popíjením alkoholu na veřejnosti podle starosty Miroslava Uchytila nezabíraly: „Oni pokutu žádnou nezaplatí, ani ve správním řízení. Bojí se pouze toho, že jim ten alkohol někdo zabaví.“

Případné zabavení alkoholu má ještě dohru – do města musí přijet zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a zadržený alkohol odborně a oficiálně zlikvidovat. Zatím se ale podle starosty zdá, že cest do Chlumce budou mít méně a méně.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související