Chlumec nad Cidlinou má strach z velké vody. Chce protipovodňové hráze

Protipovodňová hráz - Veltrusy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Protipovodňová hráz - Veltrusy

Velká voda zaplavila části města naposledy v roce 2013 a napáchala nemalé škody. Zanedlouho by se už podobná situace v Chlumci nad Cidlinou neměla opakovat.

Město protipovodňová opatření řeší dlouhodobě. Jak vyjmenovává starosta Chlumce Miroslav Uchytil za KDU-ČSL, některá místa jsou ohrožená. Mohla by je zaplavit stoletá voda.

"Desítky domů v Chlumci i v přilehlých Lučicích by šly pod vodu. Samozřejmě také významná část infrastruktury nebo naše koupaliště."

Lučice - vodou ohrožené domy
Lučice - stavební opatření

Teď už má radnice hotovou studii a získala i územní rozhodnutí. Problémy jsou ale s výkupem půdy. Radnice s majiteli problémových pozemků jedná a podle Miroslava Uchytila se v krajním případě nebrání ani vyvlastňování.

Někteří vlastníci odmítají prodej i za dvanáctinásobek odhadní ceny. Snažíme se logicky těm lidem zdůvodnit, že to skutečně opravdu potřebujeme. V krajním případě budeme postupovat podle vyvlastňovacího zákona.

Problémy s výkupem pozemků by totiž mohly způsobit, že město ztratí možnost získání dotací. Ty jsou přitom pro celý projekt klíčové.

Drobné změny v projektu by ještě mohlo přinést opatření Královéhradeckého kraje. Podle Martiny Götzové z krajského úřadu, mění záplavové oblasti v okolí řeky Cidliny.

Záplavy, velká voda, povodeň, rozvodněná řeka, zvýšená hladina řeky

"Povodí Labe nás požádalo o stanovení záplavového území. Bude od Jičína po Nový Bydžov a tedy i pro Chlumec nad Cidlinou." Dodává Götzová.

Pokud se radnici podaří vykoupit potřebné pozemky a získat stavební povolení, mohly by protipovodňové hráze začít vyrůstat v druhé polovině příštího roku.


Zvětšit mapu