Chcete zahrát svoji oblíbenou skladbu skvělým pianistou? Matyáš Novák vám přání splní!

11. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klavírista Matyáš Novák

Koncerty a hudební vystoupení jsou zrušeny. Jednadvacetiletý klavírista Matyáš Novák z Hradce Králové našel cestu ke svým posluchačům navzdory epidemii onemocnění covid-19. Prostřednictvím svého facebookového profilu hraje svým příznivcům skladby na jejich přání. 

Matyáš ze dne na den přináší nové kompozice napříč styly a žánry. Každé video navíc doplňuje úvodním slovem, ve kterém se snaží interpretovanou muziku víc přiblížit široké veřejnosti.

Jak tento unikátní projekt vznikl?

11. března 2020 byly v důsledku mimořádných opatření uzavřeny školy, o pár dní později byla zrušena mezinárodní soutěž Ference Liszta v Utrechtu, kam Matyáš Novák postoupil jako jeden ze 14 semifinalistů z celého světa. A samozřejmě byly zrušeny všechny plánované koncerty.

Čtěte také

Jedinou možností pro interpreta, jak zůstat v kontaktu se svým publikem a hrou na klavír, bylo studium nového repertoáru.

„Vždy jsem se učil rychle, tak mě napadlo požádat posluchače o tipy na nové skladby. A nakonec jsem se rozhodl začít plnit přání posluchačů prostřednictvím sociální sítě Fecebook," usmívá se talentovaný Matyáš Novák.

Jednadvacetiletý klavírista Matyáš Novák je vítězem mnoha domácích i světových soutěží.

Matyáš Novák hraje pro radost skladby na vaše přání

Koncertuje doma i v zahraničí, se svými recitály se představil v mnoha zemích Evropy, v Thajsku a v USA.

Čtěte také

V letech 2015 a 2016 absolvoval dvě úspěšná koncertní turné po Číně. V roce 2017 debutoval v newyorské Carnegie Hall.

Je absolventem Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové a Konzervatoře Pardubice ve třídě prof. Jitky Fowler Fraňkové. V současné době studuje na Hudební akademii múzických umění ve třídě prof. Ivana Klánského.

Zároveň je studentem věhlasné klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová