Chcete vidět lidský hlas zaznamenaný ve skleněném reliéfu? Ašot Haas ho představuje v Náchodě

Ašot Haas - výstava v náchodské Galerii Nola

Pohyb, světelné objekty vibrující zvukem, geometrické i organické tvary ve třetí, čtvrté dimenzi. Ašot Haas vystavuje po celém světě. A jeho pozoruhodná díla teď můžete obdivovat v Náchodě. 

Ašot Haas se narodil v roce 1981 v Moskvě, ale od svých 9 let žije v Bratislavě, kde získal široké výtvarné vzdělání v oboru designu, skla i sochařství. Řadí se mezi renomované světové umělce. Jak řekl redaktorce Romaně Pacákové, v tak malém městě, jako je Náchod, vystavuje opravdu málokdy.

Na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě Ašot Haas prošel hned několika odlišně specializovanými ateliéry. Jeho tvorba tak překračuje hranice designu, sochařství a sklářského výtvarnictví. Je esteticky působivá, meditativní i hravá, prostě naprosto originální.

Ašot Haas - výstava v náchodské Galerii Nola

Ašot Haas používá bazální tvary, na nichž zkoumá potenciál světla, pohybu a zvuku. Místy se blíží klamavým trikům op-artu, ale posouvá diváka k hlubšímu zážitku. Oslovují ho rozmanité druhy materiálů. Zakládá si na jejich dokonalém řemeslném a technickém zpracování nejmodernějšími technologiemi.

Záhada obrazu v náchodské galerii. Může jít o jedno z nejcennějších výtvarných děl u nás!

Výstava jednoho obrazu - Georg Grosz (?): Cirkus - v GVU Náchod

V náchodské Galerii výtvarného umění v zámecké jízdárně je mimo jiné právě k vidění výstava jediného obrazu. Ten ovšem vydá na předlouhý příběh a pokud by se podařilo odhalit i tajemství, které ho obestírá, mohl by to být jeden z nejvýznamnějších obrazů, který ve státních sbírkách v České republice máme. 

Propojováním reality s virtuálním světem se snaží reagovat na život dnešního člověka. Jeho tvorba stojí na exaktních základech, na přesných propočtech, ale v každém člověku vyvolává zcela individuální pocity a emoce. Právě na interakci s divákem, jemuž do svého díla umožňuje vstupovat, proměňovat ho, autorovi záleží nejvíce.

Náchodská Galerie Nola není velká, ale její zakladatelka a majitelka Ilona Novotná s ní má velké plány. V příjemně neformálním prostředí, kde se návštěvníci mohou občerstvit i relaxovat, se snaží prezentovat tvorbu výrazných uměleckých osobností současnosti.

Ašot Haas - výstava v náchodské Galerii Nola

Do Náchoda se jí už podařilo přivést takové hvězdy současného českého malířství, jakými jsou Lubomír Typlt nebo Igor Grimmich. Kromě předních českých umělců zde dostanou příležitost i mladí, začínají tvůrci. Představuje veřejnosti malby, sochy, instalace i díla animovaného filmu, videoartu, apod...

Je radost, dívat se na krásný obraz. Ale ještě radostnější je, namalovat si svůj

Výtvarnice a lektorka Dana Činčarová se svým obrazem

Krédem Dany Činčarové, výtvarnice a lektorky, která vede kurzy relaxačního malování, jsou slova: radost je se na obraz dívat, ale radostnější je ho malovat. Také ve Vile Čerych v České Skalici se pravidelně scházejí lidé, kteří chtějí malovat. Přijít může kdokoliv, bez rozdílu věku i nadání. A nikdo neodejde zklamaný. 

Galerie Nola si v kulturním životě Náchoda rychle našla své místo. Rádi se zde scházejí především mladí lidé, studenti a milovníci výtvarného umění, ale také posluchači různých žánrů hudby a komorních koncertů.

V těchto dnech tedy Galerie Nola v Náchodě srdečně zve k návštěvě všechny příznivce umění, kteří se chtějí na vlastní oči přesvědčit, jak ze zvuku vyvolaného pohybem vzniká obraz, či jak vypadá lidský hlas zaznamenaný ve skleněném reliéfu.

Originální díla věhlasného slovenského umělce Ašota Haase můžete vidět v Galerii Nola v Náchodě do 7. června 2019.

Související