Chcete si vyzkoušet práci archeologa? Máte možnost přímo v centru Kopidlna

Archeologové našli v Kopidlně zbytky vzácných stavení  ze 14. a 15. století
Archeologové našli v Kopidlně zbytky vzácných stavení  ze 14. a 15. století

V Kopidlně silničáře při opravě hlavní silnice procházející středem města zastavili archeologové. Našli tady totiž zbytky vzácných stavení ze 14. a 15. století. Historici začínají s průzkumem, který stavbu zdrží. To se vedení města nelíbí. Proto vyzývá širokou veřejnosti, aby přišla archeologům na pomoc.

Stavební práce odkryly vzácné archeologické nálezy z období vrcholného středověku.

„Můžeme tam pozorovat polozahloubené části obydlí tehdejších obyvatel. Zatím jsme teprve na počátku, čili jsme prozkoumali ve výkopu pro drenáž jedno takové polozahloubené obydlí. Nejedná se tedy o sklep, ale opravdu o zahloubenou, obytnou část domu. Pak jsme prozkoumali několik sídlištních jam," říká archeolog Radek Novák.

Čtěte také

A dodává, že se zatím podařilo odkrýt zhruba třetinu předpokládaných nálezů: „V současnosti jednáme se stavebníkem, čili d ŘSD, o podmínkách provedení záchranného archeologického výzkumu. Tedy prozatím ten archeologický výzkum probíhá v nějaké omezené míře v malé skupině."

Pro město archeologický výzkum znamená zdržení stavby a dopravní komplikace

„Musíme si uvědomit, že je to hlavní tah Jičín - Poděbrady a dále na Prahu. takže si to každý umí představit, že ty problémy s dopravou jsou obrovské," vysvětluje Josef Tomášek, vedoucí hospodářského odboru městského úřadu v Kopidlně.

Archeologický výzkum na Velkém náměstí v Hradci Králové hlásí další objevy z období vzniku města

Radní potřebují výzkum urychlit. Proto vyzývají zájemce, aby s odkrýváním pomohli

„Je potřeba, aby dotyčný pracovník dokázal ovládat motyčku, špachtli, lopatu, kolečko," říká Jiří Novák a doplňuje, že sehnat nyní archeology, kteří by pomohli, je hodně komplikované. Spousta jich totiž pracuje na rozsáhlém výzkumu u Jaroměře kvůli dostavbě dálnice D11.

„Tamní výzkum odčerpává archeologické kapacity ze širokého dalekého okolí. Nemyslím tím jen okresy našeho regionu, ale třeba i region hlavního města Prahy a středních Čech i z Moravy," dodává Jiří Novák.

Kdo má zájem přispět archeologům svou šikovností, může se obrátit přímo na ně, nebo na městský úřad v Kopidlně.