Cestovatelské svátky vánoční a konec roku. Mozaika zajímavých zážitků a tradic hostů Petra Voldána

Poslední letošní vydání pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” bude hodně netradiční. Budeme totiž putovat světem doslova křížem krážem. A to s mnoha cestovatelskými hosty najednou. V pestré mozaice se tak dozvíte, jaké to je, když cestovatele zastihnou svátky konce roku jinde než doma. Což je letos třeba příklad Petra Horkého. 

Čtěte také

Petr Horký si právě v těchto dnech plní velký sen - poté, co už byl před časem na severní výspě Země, zamířil na expedici do Antarktidy. Jižní pól je další z jeho cílů a tak jsme se sešli ještě než se do království mrazů vydal.

A jak nám prozradí i jeho kamarád a další z vám známých hostů pořadu “Na cestách” Mirek Náplava, zažili už s Petrem i svátky konce roku například ve zcela protikladném prostředí - v teple na Kubě.

Naše Vánoční stopy v Grónsku

Na rozhlasových vlnách se ale podíváme i do Grónska. Od manželů Klempířových mimo jiné uslyšíte, že tam mají Vánoce i naši stopu.

Alena Klempířová -iglů a minus 39°C

Přesněji stopu, kterou tam v podobě všeobecně rozšířené Vánoční hvězdy zanechali kdysi misionáři Jednoty bratrské - Moravští bratři. Navíc vám přiblížíme i zvyky a hudbu.

Vietnamci to mají jinak

Exotikou bude vonět i vyprávění odborníka na tuto zemi na slovo vzatého.

Na svých cestách už zažil Petr Voldán spoustu zajímavých i dobrodružných chvilek ((Vietnam)

Zdeněk Porkert má Vietnam “pod kůží” po mnoha cestách a tak vám vysvětlí, co dělají Vietnamci o našich Vánocích, čím je pro ně konec roku, jak vypadá ve Vietnamu vánoční stromeček i co se chystá za tradiční pokrm.

Sportovní svátky a konec roku

Vrcholový sport si často nedává pauzu ani o svátcích. Což může někdy přidělat starosti i rozhlasovým “sporťákům”, jak mi potvrdil i další host našeho cestovatelského pořadu.

Pavel Petr zavzpomíná, kdy a kde mu málem jeho povolání znemožnilo návrat k rodině o nejhezčích svátcích roku i na startu roku nového. Navíc uslyšíte, co by v jeho případě nemělo chybět na svátečním stole.

Gastro - svátky

Onen sváteční stůl, to už je ale starost kuchaře s bohatou mezinárodní zkušeností.

Čtěte také

Radek Pálka, autor knihy Šéfkuchařův deník, přispěje jako další do naší cestovatelské sváteční mozaiky zážitků, zahraničních zvyků i příběhů z konce roku. Kulinářská stránka Vánoc i Nového roku je přece pro nás všechny velice důležitá. Ať už jsme doma nebo se touláme světem.

To vše v našem svátečním pořadu na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice. A v jeho závěru vám také v pondělí 20. prosince v obvyklém čase po 18. hodině poděkujeme za přízeň a popřejeme pohodové Vánoce a šťastný rok 2022.

V něm se na Vás opět těší při setkávaní “Na cestách” Petr Voldán a jeho další zajímaví hosté.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...