Čeština je pro zdravotníky ze zahraničí základ. Královéhradecký kraj finančně podpořil jazykové kurzy

Zdravotní sestry (ilustrační foto)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdravotní sestry (ilustrační foto)

Královéhradecký kraj uvolnil 350 tisíc korun na pilotní jazykový kurz pro zdravotnické pracovníky ze zahraničí. Nedostatek lékařů a sester v krajských nemocnicích řeší i Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Na podzim chce proto uspořádat další kurzy.

V pilotním tříměsíčním kurzu už studuje 7 lékařů a jedna zdravotní sestra z Ukrajiny. Koná se v Náchodě a končit bude na přelomu června a července, říká předseda představenstva zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslav Procházka: „Peníze jsou na ten pilotní kurz. S tím, že předpokládáme, že nevyčerpáme celou částku. A samozřejmě zbytek vrátíme."

Holding chce shánět zdravotní sestry ma Ukrajině a v Polsku

„Pokud bychom je získali z Čech tak budeme raději. Zkoušíme se zaměřit také na Polsko, kde to vzdělávání je v rámci Evropské unie stejné jako u nás. To znamená, že převzetí sester z Polska je daleko jednodušší. Samozřejme i ty bychom vzdělávali v českém jazyce," vysvětluje Miroslav Procházka.

Sestřička v nemocnici

Podle náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleše Cabicara z TOP 09 chybí v současné době v krajských nemocnicích 58 lékařů a zhruba 74 sester: „Co se týče poskytovatelů, tak samozřejmě tam ten největší schodek zaznamenáváme v tuto chvíli v Náchodě, protože náchodská nemocnice je největší poskytovatel péče. Ale nedostatky těch sester jsou vykazovány v podstatě ve všech našich zařízeních."

Na podzim by mohly být otevřené další dva kurzy pro dvě desítky zdravotníků ze zahraničí, potvrzuje Aleš Cabicar: „Ukazuje se jako velmi důležité právě znalost češtiny pro budoucí vztah pacient a lékař, popřípadě sestra. A bez toho jazykového kurzu a znalosti češtiny to nelze vykonávat."

Hejtmanství kvůli nedostatku zdravotního personálu jedná s Univerzitou Hradec Králové o otevření nového oboru pro vzdělávání sester.