Český vynález, tzv. ústní myš, dokáže lidem s roztroušenou sklerózou výrazně zkvalitnit život

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Český vynález, tzv. ústní myš, dokáže lidem s roztroušenou sklerózou výrazně zkvalitnit život

Lidé s roztroušenou sklerózou v pokročilém stádiu často mohou hýbat jen hlavou. Jsou tak úplně odkázaní na pomoc ostatních a to i ve věcech, které jsou pro zdravého člověka naprosto samozřejmé. V Domově svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem začali nedávno někteří klienti testovat novou generaci takzvané ústní myši - zařízení, díky kterému jsou nemocní mnohem víc soběstační.

Ozval se tón a pro ošetřovatelku Pavlínu Mertlíkovou to znamená jediné, klient potřebuje pomoci: „Je to Robert Černý. Takže za ním půjdeme na pokoj a zeptáme se, co potřebuje."

Klient Robert Černý si přivolal ošetřovatelku. Nad čelem má Robert něco, co připomíná tenisový míček. A díky tomu si dokáže například sám pustit televizi.

Čtěte také

Zařízení už používá několik týdnů. Jak moc Robertovi usnadnilo život?

„Náramně, náramně. Jsem z toho úplně unešenej. Člověk je soběstačnější," říká s radostí Robert Černý.

Unikátní vyšší řadu ústní myši používají v Žiřči zatím tři kienti.

Český vynález, tzv. ústní myš, dokáže lidem s roztroušenou sklerózou výrazně zkvalitnit život

Jak konkrétně ústní myš klientům pomáhá?

V čem jim konkrétně pomáhá popíše ergoterapeutkaGabriela Lašťovka: „Pan Černý se například trápil tím, když po něm lezla moucha, nebo měl plný nos. Před dvěma měsíci si musel o pomoc hlasitě volat, nebo čekat až se personál dostaví na pokoj, tak teď okamžitě, když ta potřeba je, tak si zazvoní."

Základní verze chytré myši se na trhu v České republice a následně ve světě objevila před dvěma lety. A neustále se vyvíjí.

„Chytrá myš uměla ovládat kurzor počítače, ale v dnešní době jsme se dostali i na ovládání dalších zařízení. Jako je tablet, televize, mobilní telefon, garážová vrata, topení či světlo. Zkrátka, zařízení běžné domácí potřeby," říká Petr Uličný, který ústní myš sám vymyslel.

V Žirči jsou zatím ústní myši pouze tři, ale jejich počet se chystají dál rozšiřovat.