Českou Skalicí hýbe budoucí podoba Muzea Boženy Němcové. Projde modernizací za 10 milionů

Socha Barunky Panklové v Jiřinkovém parku Muzea Boženy Němcové v České Skalici
Socha Barunky Panklové v Jiřinkovém parku Muzea Boženy Němcové v České Skalici
Muzeum Boženy Němcové v České Skalici čekají v příštích letech velké změny. Původní plány za sto milionů korun sice musela radnice kvůli nedostatku peněz seškrtat zhruba na desetinu, přesto návštěvníci připravované novinky v historickém areálu určitě zaznamenají.

„My bychom chtěli budovat muzeum 21. století. Vyprávět v expozicích příběhy tak, abychom návštěvníky upoutali a aby si o tom, co u nás viděli, povídali," říká ředitel muzea a současně radní bez politické příslušnosti v České Skalici Milan Horký.

Nejrozsáhlejší změny podle něj přijdou nejdřív v příštím roce. To se totiž z areálu odvezou poslední exponáty končícího textilního muzea.

„V uvolněných prostorách bychom chtěli nainstalovat expozici, která se týká Prusko-rakouské války a bitvy u České Skalice," říká Milan Horký.

Čtěte také

V části muzea navíc návštěvníci najdou expozici věnovanou historii města. Nově se změní třeba také místo, kudy budou lidé do muzea vcházet.

„Stavební úpravy se dotýkají lepšího zpřístupnění areálu muzea. Jedná se hlavně o recepci, jedná se o zázemí, kde budou vybudovány nové toalety a prostory pro odkládání zavazadel," doplňuje nezávislý starosta České Skalice Martin Staněk. Ten odhaduje částku, kterou radnice za změny zaplatí, na 10 milionů korun: „Plánujeme v září tohoto roku žádat o dotaci z česko-polských projektů."

Barunčina třída ve škole v České Skalici

Původní návrh chystané podoby muzea se v posledních týdnech několikrát měnil. A to kvůli námitkám nejrůznějších sdružení a také části zastupitelů.

„Co mi nejvíc vadilo, bylo využití historického prostoru kočárovny pro skladiště. To mi opravdu vadilo, protože ten prostor znám, mám k němu emoční vzpomínky z dětství a z mládí, kdy jsem tam i sama vystupovala a účastnila jsem se mnoha uměleckých a výtvarných výstav," popisuje jeden z dlouze diskutovaných nové koncepce Kateřina Davies-Haladová, která do zastupitelstva kandidovala za Otevřenou radnici pro Českou Skalici s Úvitem přímé demokracie.

O muzeum se zajímají i samotní obyvatelé. Mezi nimi například i Jan Vlček: „Já to mám jako skalický patriot. Není mi to jedno, co se tam děje. Protože to muzeum by mělo nějakým způsobem žít, mělo by být živé. Aby tam i místní rádi chodili. A nejen jednou."

Momentálně se tak pracuje s návrhem číslo 5. I ten se ale bude možná ještě měnit. Pracovní skupina složená z některých zastupitelů bude další postup projednávat s projektantem.


Zvětšit mapu