Česko přešlo do třetího stupně protiepidemických opatření. Některá nařízení se uvolnila a zmírnila

3. prosinec 2020 07:07
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dobré masáže patří k dobrým lázním (ilustrační foto)

Nižší míra rizika nákazy koronavirem podle systému PES umožňuje znovu otevřít restaurace, zbývající obchody a služby včetně například masérských salónů. Někteří maséři v Královéhradeckém kraji v uplynulých měsících svou živnost přerušili a hledali jistotu příjmu v jiném odvětví. A otevřít se nechystají ani dnes. 

Mezi ty, kteří se naopak těší na návrat do práce, patří například Jana Nováková z jednoho masérského salónu v Hostinném na Trutnovsku.
„Asi se těšíme všichni, až to otevřou, protože takový život není normální."

Čtěte také

Na Janě Novákové je znát, že se na návrat do práce těší. Uplynulé týdny věnovala mimo jiné stěhování a zařizování nových prostor, volný čas tedy přišel do určité míry vhod.
„Ale ne ty finance. Když si vezmete, že se vyždímete z toho, co si člověk našetřil, tak byl čas, dát to všechno trošku do pořádku, ale na druhou stranu se vyždímete ze všeho, co máte."

Právě peníze trápí maséry napříč krajem dost často - řada z nich skončila po první vlně koronaviru, další se nechystají masírovat teď a kvůli jistému příjmu dali přednost třeba práci ve školství nebo v sociální oblasti.

Čtěte také

Jana Nováková vydržela obě koronavirové vlny a za odměnu jí teď zavalí hromady objednávek. A to během pár dnů už podruhé.
„Slíbili otevření na pondělí. O víkendu začaly zvěsti, že se vůbec neotevře. Takže když člověk stráví čtvrtek a pátek tím, že můžou přijít od pondělí, tak vám přijde další rána a znovu to musíte řešit a obvolávat klienty, aby přišli až od čtvrtka."

Nedostatku práce se Jana Nováková bát nemusí, stálá klientela je dost široká. I když otázkou zůstává, jak náročné teď masáže budou.
„Jde o to, že na masáže chodí lidé, kteří mají zdravotní problémy. Bolí je záda a takové problémy. Takže já si vůbec nedovedu představit, jak budou po těch dvou měsících vypadat."

Čtěte také

Maséři se teď budou snažit uspokojit co nejvíc lidí, pořád ale musí přijmout jen tolik klientů, aby mohli své práci dát sto procent.
„Fyzicky i psychicky určitě. Protože při masáži jim předáváte energii, tak můžete udělat maximálně čtyři pět masáží denně. Potom už ta energie opravdu odchází."

V tom je nevýhoda masérů ve srovnání třeba s obchodem, který může obsloužit i desítky lidí najednou. Masér prostě masíruje jednoho člověka, víc jich najednou nezvládne.

Tržby masérů teď zvedne i prodej dárkových poukazů, masáž je oblíbeným dárkem pod stromeček. Jenže jak tyhle peníze přijdou vhod teď při znovuobnovení provozu, tak budou chybět v lednu a v únoru, až budou lidé služby na poukazy čerpat.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související