Češi objevují krásu Orlických hor. Zavítalo tam víc lidí než před pandemií, neodradilo je ani počasí

3. září 2021 08:41
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Orlické hory jsou magické v každé roční době

Pracovníci infocentra Deštné v Orlických horách si pochvalují letošní prázdninovou sezonu. Do hor prý dokonce zavítalo více lidí než před pandemií koronaviru v roce 2019. Nejnavštěvovanějším místem byla dva roky stará rozhledna na Velké Deštné. Horská služba Orlické hory letos o prázdninách zasahovala u několika desítek úrazů.

Čtěte také

„Hodně se lidé také ptali na kostel v Neratově, který má skleněnou střechu. To je místo hodně navštěvované. Dále potom i Masarykova chata na Šerlichu," říká pracovnice informačního centra Deštné v Orlických Horách Eva Fabiánová.

I když bylo přes prázdniny na horách počasí prý jako na houpačce, lidí zavítalo dost.
„Opravdu se tady vystřídalo hodně návštěvníků. Byly krásné letní dny, ale na druhou stranu hodně dnů také propršelo. Turisté potom říkali, že už aspoň vědí, proč se nejvyšší hora Orlických hor jmenuje Velká Deštná."

Ale ani déšť řadu lidí od návštěvy hor neodlákal.
„Návštěvníci přijížděli, koupili si pláštěnky a vyrazili do hor."

Čtěte také

Lidé si také prý hodně v letních měsících pronajímali třeba celou chalupu.
„Vím, že hodně chalup tady bylo obsazeno. Zájemci si pobyt objednávají a rezervují už i na příští rok. Ale i penziony a hotely byly slušně obsazené."

Horská služba Orlické hory zaznamenala podle náčelníka Josefa Hepnara o letošních prázdninách několik desítek úrazů.
„Řešili jsme přibližně něco kolem 150 úrazů. Návštěvnost hor byla opravdu velká, ale úrazů bylo přibližně stejně jako v loňském roce."

Čtěte také

Nejčastěji se prý jednalo o úrazy cyklistů a chodců.
„Jde většinou o poranění nohou. Potom vážnější úrazy někdy nastávají na různých turistických atrakcích, které tady jsou."

V průběhu září se ale už začínají pracovníci horské služby připravovat už na zimu.
„Absolvujeme nejrůznější školení, připravujeme techniku na zimu. Čtyřkolky odvážíme do servisu do Vrchlabí, což také zabere nějaký čas. Tam se vše opraví a připraví, musí se udělat technická kontrola a opět se přivezou sem k nám."

Čtyřkolek mají členové Horské služby v Orlických horách k dispozici celkem sedm.

Spustit audio

Související