Černá je populární, ale strhává na sebe pozornost. Stylistka Eva Robinson doporučuje tlumené barvy

17. říjen 2024

Radiopradna o oblékání a kombinování barev. Každý z nás může podtrhnout svůj šarm. Tím, co na sobě máme rádi, některé barvy nám sluší více, jiné méně. Proč tomu tak je? Jak se oblékat, pokud máme nějaká kila navíc? Musíme s přibývajícím věkem měnit celý šatník i jeho barevnost? Jak nosit roláky, šály, šátky nebo punčocháče?

O tom všem si povídáme se stylistkou Evou Robinson. Vy se určitě nebojíte nejrůznějších barevných kombinací, ale nevím, jestli platí, že černou nic nezkazíme?
Černá je sice hodně populární barva, ale sluší málo ženám. A to z toho důvodu, že jde o výraznou barvu a většině žen sluší spíše tlumenější barvy. Když máte na sobě nějakou výraznou barvu, tak ona pak na sebe strhává pozornost a odvádí od vás, jako osobnosti. A my chceme, aby pozornost byla soustředěna vždy na ženě, na jejím obličeji.

Černá na sebe strhává pozornost a odvádí od vás, jako osobnosti. My chceme, aby byla pozornost soustředěna na ženě, na jejím obličeji.
Eva Robinson, stylistka

Takže černá není úplně ideální barva. A pokud ji chcete nosit za účelem, abyste vypadala štíhleji, tak ani to vždy nefunguje, protože černá barva právě zvýrazní i to, co nechcete zvýrazňovat. Proto bych ženám doporučila spíše se zaměřit na tmavé neutrální barvy, jako jsou například tmavě šedá nebo tmavě modrá. Protože černá opravdu není ideální tím, jak je výrazná.

Ale samozřejmě se nemusíte držet jen tmavě šedé či modré, může to být například tmavě olivová, tmavě hnědá a podobně.

Čtěte také

Podle jakých pravidel nakupovat nové oblečení?
Pokud vám jde o to, abyste vypadala štíhleji, tak si určitě kupujte oblečení, které není ani příliš volné, ani příliš upnuté, které kopíruje vaše křivky. A pokud si nejste jistá, zda je vaše nová váha stabilní, tak bych se zaměřila na nákup klasických kousků v neutrálních barvách.

Výhodou neutrálních barev je, že si je nepamatujeme. To znamená, že můžete nosit stejnou sukni tři dny po sobě a nikdo si to nebude pamatovat. A já bych to ještě obměňovala a dělala ten outfit zajímavý různými doplňky, jako jsou kabelky, pásky, šátky, bižuterie a podobně.

Souhlasíte s pravidlem nenosit objemný vršek a široký spodní díl?
Určitě souhlasím. Co je zajímavé, že tady stačí jen malý rozdíl. Když máte třeba sukni áčkovou a sukni pouzdrovou a dáte si k tomu objemnější vršek, tak s tou áčkovou sukní je tam pořád více objemu. Takže na to je třeba si dávat pozor. Když je objemnější svetr, tak k tomu užší sukně a užší kalhoty. A naopak, širší spodní díl a užší vršek.

Říká se, že horizontální proužky rozšiřují. Ale není to vždy tak. Jde o jejich šířku. Úzké horizontální proužky vás naopak zeštíhlí.
Eva Robinson, stylistka

Jak je to se vzorovaným oblečením a také se střihem? Měl by být volnější a ideálně bez pruhů či kostiček? Nebo na tom nezáleží?
Říká se, že horizontální proužky rozšiřují. Ale je zajímavé, že tomu není vždycky tak. Jde vlastně o šířku těch proužků. Takže když máte úzké horizontální proužky, tak vás to naopak zeštíhlí a prodlouží. A zase, když máte vertikální hodně silné proužky, tak vás mohou rozšířit, takže na to si dávat pozor.

Čtěte také

A co se týče kostiček, ty vypadají lépe na atletických postavách. Ony totiž mají tendenci se přes ty křivky deformovat. A ještě bych k těm vzorům dodala, když vybíráte hustější vzor, tak ta oblast vypadá menší, než když máte vzor s většími mezerami. To je zase dané tím, že čím více máme možnost vzor analyzovat, tím větší se nám ta oblast zdá. Kdežto oči se unaví, když studují menší, drobnější vzor.

Řekněte, jak je možné, že někomu sluší všechno a jiný se musí opravdu hodně snažit?
Myslím si, že to může být částečně i dáno postavou. Když je někdo hodně štíhlý, což vidíte na modelkách, tak může nosit téměř cokoliv. Potom s přibývajícím věkem už musíme být vybíravější. A také je to dané tím věkem, mladším holkám sluší více věcí, ony mohou nosit trendy, vypadá to na nich lépe. Mládí si to může dovolit.

Nemám ráda velké omezování žen podle data narození. Pokud je váš styl ležérní, klidně se tak dál oblékejte, tenisky k šatům jsou běžné.
Eva Robinson, stylistka

Není to tak, že starší lidé raději volí decentnější a tmavší barvy?
Já si myslím, že ne. To zase záleží na tom, pokud se budeme řídit barevnou typologií, tak na jaře a v létě budete vypadat vždy nejlépe ve světlých až středně tmavých barvách. A při podzimu a v zimě budou slušet zase střední až tmavší barvy. Určitě si nemyslím, že by zralejší ženy nutně musely nosit tmavší barvy.

Čtěte také

Ale samozřejmě věkem se naše zbarvení stává tlumenější. Ta tlumenost znamená, že barvy jsou více šedé, tím pádem se ta barva může stát trošku temnější nebo tlumenější.

Už ženy po třicítce i mladší někdy mohou mít jednu z těch více tlumenějších paletek. Já sama ji mám, ony jsou pak různé stupně tlumenosti, takže není to nijak omezené věkem, ale prostě jak stárneme, tak se vytrácí pigment z vlasů i z obličeje, vlasy nám šednou. A tomu se musíme přizpůsobit.

Ale já nemám ráda velké omezování žen, že by nutně musely vypadat podle data narození. S věkem samozřejmě můžeme udělat určité změny, třeba co se týče například délka sukně a podobně, ale pokud je váš styl ležérní, tak se klidně tak oblékejte i nadále. Třeba tenisky k šatům jsou v dnešní době úplně běžné, nevidím v tom vůbec žádný problém.

Jak je to s roláky? A co punčocháče? Jaká barva bude populární v letošním zimním období? A co barevná typologie? Vše se dozvíte, pokud si poslechnete celý rozhovor Pavly Kindernayové se stylistkou Evou Robinson v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.