Centrum rozvoje Česká Skalice opouští Vilu Čerych. Co bude s prvorepublikovou stavbou dál?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vila Čerych v České Skalici

Dlouholetý nájemník, Centrum rozvoje Česká Skalice, které spravovalo 15 let prvorepublikovou vilu Čerych, opouští prostory této kulturní památky a stěhuje se jinam. Majitel vily, Nadace rozvoje občanské společnosti, proto musí řešit otázku, co se s vilou bude dít dál. Za současným ředitelem Vily Čerych Jiřím Kmoníčkem se proto pro podrobnosti vypravila reportérka Jana Házová. 

Jaké byly důvody ukončení několikaletého působení Centra rozvoje Česká Skalice v této historické budově?

„My jsme se v tuto chvíli rozhodli ukončit naše působení ve vile především z ekonomických důvodů. Respektive oněch důvodů je víc, ale peníze jsou vždy na prvním místě. Zaprvé chybí investice do oprav domu, což jsou řádově miliony korun. A samozřejmě nám také za dobu provozu vznikly nějaké provozní dluhy, které už dále nechceme prohlubovat," říká Jiří Kmoníček.

Nejde jen o samotnou Čerychovu Vilu, ale zaměstnanci také již několik měsíců nedostali výplatu.
„Ano, je to tak. A to i přes to, že letošní rok je jeden z hodně dobrých let, takže si vyděláme na všechny dluhy za poslední tři roky. Určitě to byl rok, kdy se nám hodně dařilo a o vilu byl zájem."

V čem je tedy základní problém?

„Nájemce se tady samozřejmě podílí, ta nejvýznamnější část je od nájemce, ale pořád je to málo. Dům by potřeboval nějakou injekci řekněme nějakých 5 až 6 milionů korun. Je zde staré topení, které je zapotřebí předělat, staré rozvody vody. To jsou velké investice. A jsou to nějaké limity, které omezují provoz vily," vysvětluje Jiří Kmoníček.

Zahrada slavné Vily Čerych v České Skalici

A hned doplňuje:
„Je tu také velice náročná péče o zahradu. A to není zdaleka ona zahrada, která tady byla za doby Čerychů. Ale prostě vyžaduje jeden celý úvazek. A na to by měl dům generovat nějaké finanční prostředky. Ovšem největší nevýhodou je, že když se tento dům stavěl, tak k němu měla rodina fabriku. A tu my, ani dnešní majitel, nemáme."

Co tedy bude s kulturní památkou dál?

„V současné době jsme se dohodli s majitelem, že přestože tady končíme, to znamená s našimi aktivitami, tak se ještě o vilu budeme starat. Ovšem v trošku jiném režimu. Ono to vypadá, že se zase až tak nic zásadního nezmění, ale podstatné je to, že ve vile už nebudeme dělat přednášky, semináře a další kulturní akce," doplňuje Jiří Kmoníček.

Návštěvníci proto budou mít poslední příležitost podívat se do interiéru Vily Čerych už jen do konce listopadu. Majitel památky, Nadace rozvoje občanské společnosti, v této chvíli řeší další osud této kulturní památky. Hledá buď nového nájemce nebo vlastníka. Nové prostory pro své další působení hledá také dosavadní nájemce Centrum rozvoje Česká Skalice.

Spustit audio
autoři: Jana Házová , baj

Související