Celostátní studentský festival Náchodská Prima sezóna naplní do pátku celé město uměním mladých lidí

24. květen 2022 08:17

Začíná celostátní studentský festival Náchodská Prima sezóna. Pocta rodákovi Josefu Škvoreckému se do divadla Josefa Čížka i do ulic Náchoda vrací po dvouleté pauze. První představení je určené dětem, oficiální zahájení je pak připravené na dnešní 18:00 hodinu.

Čtěte také

Divadelní gong funguje, opona také - festival studentské tvorby může začít. Ten, kdo něco umí, to předvede právě během následujících čtyř dnů jak na divadelních prknech, tak na pódiu na náchodském náměstí.

„Chtěli jsme zase tradičně zahájit celou akci nějakým swingovým nebo jazzovým koncertem, takže jsme pozvali brněnský orchestr, který se jmenuje The People. Ten nám zahraje zahajovací koncert, ale samozřejmě už předtím běží program pro studenty a odehrává se v interiérech,“ zve na zahajovací koncert ředitel festivalu Jiří Hejzlar.

Navázat na předchozí ročníky podle něj ale není snadné. „Je to těžké, když to řeknu na rovinu. Protože jde o takový restart. Po dvou letech se těžko opět něco sbírá ze země.

Státní zámek Náchod

Program letošní Náchodské Prima sezóny se bude odehrávat souběžně na několika místech. Pod střechou budou různé workshopy, přednášky nebo filmy.

Čtěte také

Venkovní pódium je připravené hlavně pro koncerty. „Budou tam orchestry, mladé kapely, big bandy z Týniště nad Orlicí i z Červeného Kostelce, kapela z Jaroměře. A v pátek se tam odehraje rockovější koncert, kde budou mladé kapely a máme tam i hosta, tím je Milan Peroutka s kapelou Perutě.

Dětskou část festivalu má na starost Sabina Matoulková. Malým divákům bude venkovní pódium patřit především v pátek. „Dětská Prima sezóna má dvě sekce, jedna je výtvarná, která je soutěžní, a potom nesoutěžní divadelní. Tam si mateřské školky připravují různá pásma písniček nebo scének. My jsme moc rádi za jakoukoliv aktivitu, protože si tak vychováváme vlastně budoucí prima účastníky.

Poslední bod programu letošní Náchodské Prima sezóny je naplánovaný na páteční 18:00 hodinu.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související