Častolovický zámek je otevřený. Letos poprvé mohou zájemci renesanční památku spatřit i zevnitř

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy O zámku v Častolovicích se často mluví jako o renesanční perle pod Orlickými horami

Zámek v Častolovicích má před sebou první návštěvní víkend. Pandemie koronaviru posunula jeho otevření o dva měsíce, změnila také konání některých pravidelných akcí. Reportérku Janu Házovou zajímaly podrobnosti.

Hudba, zvuky od papoušků ve voliérách. Tak to vypadá na nádvoří častolovického zámku, který bude o tomto víkendu poprvé otevřen.

Se Zdeňkem Bachmanem, správcem a kastelánem zámku, se teď vypravíme do prostor, které se pro návštěvníky letos poprvé otevírají.
„Zavítáme do prostor zámecké expozice. U vstupu máme dezinfekci."

A jsme na místě, kde prohlídky začínají. V letošním roce to pro všechny hrady a zámku trošku jinak, než v předchozích letech. Jak to vypadá v Častolovicích?

„Je to jiné v mnoha věcech, protože obyčejně otevíráme zámek už na Velikonoce. Letos můžeme otevřít až nyní a to ještě v omezeném režimu. I nadále platí jistá opatření, takže jsme museli uzpůsobit kapacitu našich prohlídek. Místo 25 osob nyní budeme chodit maximálně s 10 návštěvníky. Abychom zajistili v interiérech bezpečné rozestupy."

Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. V druhé polovině 19. století byla část  přestavěna v novogotickém slohu a založen anglický park

„Snažíme se také prohlídky uzpůsobit tak, aby nedocházelo k potkávání jednotlivých skupin. Takže letos budeme například netradičně prohlídky zakončovat v rytířském sále, odkud budou turisté scházet přímo do zahrady."

Jdeme se podívat do dalších komnat

Co je v letošním roce v tomto zámku nového nebo jinak?

„S posunem našeho otevření jsme museli také odsunout některé plánované akce. Pravidelně v měsíci květnu pořádáme ve spolupráci s psím domovem v Lukavici výstavu pejsků. V Letošním roce to je přesunuto na září. Totéž se týká speciálního dne, který připravujeme pro postižené děti z Nadace Slunce. Ten je také přesunut na září."

Na zámku se občas také otevírala místa, která zůstávají běžným návštěvníkům nepřístupná. Například při Hradozámeckých nocích a podobně. Plánuje se něco podobného i letos?

„Pokud to bude možné, chtěli bychom letos opět udělat noční prohlídky v rámci projektu Hradozámecká noc. Uvidíme, jestli se v letošním roce vůbec uskuteční. Pokud ne, tak chceme uspořádat vlastní noční prohlídky. Doufáme, že už to bude například bez roušek a bez kapacitního omezení prohlídek. Ale to ukáže čas," dodává Zdeněk Bachman.

Zámek Častolovice
Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Nejznámnější z nich byl Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové.

Během června bude častolovický zámek pro zájemce otevřený vždy od úterý do neděle. V současné době vedení zámku zvažuje variantu, že by pro návštěvníky otevřelo vnitřní prostory i v pondělí.

Spustit audio
autoři: Jana Házová , baj

Související