Být lesníkem je tak trošku zaměstnání za odměnu. Nechodíte jen do práce, žijete s přírodou

12. říjen 2018

Stále méně srážek a v posledních letech prodlužující se období sucha negativně ovlivňují i vegetaci hradeckých lesů. Pro zlepšení situace a zadržení vody v krajině proto město společně se správcem svých lesů plánuje vybudovat tři retenční nádrže, které právě v době, kdy je srážek málo, pomohou udržet spodní vodu a okolní vodní toky na potřebné úrovni. 

Nyní se v městských lesích nachází 13 rybníků. Jedna nádrž vznikne v novohradeckých lesích nedaleko rybníka Biřička, dvě další budou u Bělečského rybníka. Městské lesy ročně navštíví skoro milion lidí. Využívat mohou například asfaltový okruh pro in-line bruslaře a cyklisty, pohádkové stezky, přírodní tělocvičnu či rytířské hradiště.

U mikrofonu Českého rozhlasu Hradec králové vítám ředitele Městských lesů Hradec Králové Milana Zerzána. Vždy když vás vidím, tak vím, že se něco chystá v hradeckých městských lesích, viďte.
Určitě. Nescházíme se tady poprvé. My pořád pokračujeme v nastavené tradici. Začali jsme před sedmi lety pořádat Den lesní techniky, abychom lidem ukázali, co v lese děláme a většinou je jim to ukryto v porostech. Takže ukážeme naši práci, naše stroje a vlastně naše společné přátele. Což jsou od pracovníků výzkumných ústavů až po studenty a učitele vysokých škol přes včelaře, stromolezce či řezbáře.

Ing.Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s moderátorem Jakubem Schmidtem

To byl tedy důvod ke Dni lesní techniky. Ukázat lidem práci lesníků a lesních hospodářů.
Vymýšleli jsme, jak představit práci kterou děláme. A nejlepší propagací je přímo ukázat a nechat lidem možnost osahat si tu naši činnost, aby viděli, že to není úplně jako Pod Jezevčí skálou, že se jen chodí s flintou a se psem. Ale je to krásné povolání. Když šla manželka ke mně poprvé na hájovnu, tak potom říkala, že byla hodně překvapená. Lidé mají zkreslené představy z různých filmů a ono to dnes funguje trošku jinak. Je to normální zaměstnání, ale je to pro nás trošku zaměstnání za odměnu.

Všechny nové retenční nádrže odpovídají záměrům z 30. let minulého století. Pouze tedy navazujeme na již vytvořené vize.
Ing. Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové

O les se prostě musí člověk starat s láskou a se srdcem.
Určitě, nemůžete to dělat, že jen chodíte do práce. Tady se opravdu nehledí na hodiny.

Co nás v sobotu 13. října tedy na Dni lesní techniky všechno čeká?
Začínali jsme, jak jsem říkal, před sedmi lety a to za námi přišlo pár set lidí. Asi ani nevěděli, kam vlastně jdou. A v loňském roce už to bylo přes 4 000 návštěvníků, což je pro nás obrovský úspěch. A stále se nabalují další věci, které jsou zde vidět. Už máme přes 30 ukázek, bude nová laserová střelnice, z vysoké školy přivezou trenažér harvestoru. Veřejnost si bude moci vše vyzkoušet. To je velikým úspěchem, že je naše akce uznávána jako jedna z největších v republice. Tak si myslím, že to děláme dobře.

Odpočinek, sport, poučení i zábavu nabízí hradecké městské lesy

Městské lesy Hradec Králové - rybník

Už od počátku 14. století jsou v majetku Hradce Králové městské lesy, v současnosti významná rekreační lokalita nejen pro obyvatele Hradce Králové, ale i návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. Ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán se přišel pochlubit tím, co lesy nabízí a jaké novinky do budoucna chystá.

Ještě bychom měli možná vysvětlit, co je přesně onen harvestor.
Je to kácecí stroj, pochází ze Skandinávie a vypadá jako velký mravenec. Vepředu má kusadla a těmi ukousne nebo uřízne strom. Protáhne ho, odvětví a nařeže podle počítače na určité délky. Je to bezpečný, ten stroj si dokáže korigovat oproti těžaři vždy pád stromu. A ta práce je strašně rychlá. Těžař udělá zhruba 10 kubíků dřeva denně, stroj může udělat až 100 kubíků denně. Je to velký pomocník v dnešní době. A zájemci si zkusí sami kácet stromy harvestorem.

Městské lesy Hradec Králové pečují o přírodu v okolí krajské metropole - asfaltový okruh

A co historické metody kácení dřeva? Jak dlouho může takovému chlapovi, jako jste vy, trvat pokácet strom sekyrkou?
Je to docela fyzicky náročné. Když jsem to zkoušel a nejsem na to zvyklý, tak jsem druhý den zjistil, že jsem přitom zapojil úplně jiné svaly, než běžně používám. Takže obdivuji lidi, že vydrží celý měsíc fyzicky takto náročnou práci dělat. Je to práce, kterou jim nezávidím, ale je samozřejmě potřebná. Všechno nemůže dělat stroj. Ten může udělat dejme tomu třetinu práce, ale je plno míst, kam se nedostane, nebo by poškodil les. A tam je zapotřebí stále používat lidi i koně. To uvidí lidé taky na Dni lesní techniky. Pro lesníky je dnes pořád hlavním pomocníkem kůň.

Den lesní techniky

Takže autobusem číslo 9, městskou hromadnou dopravou se dostanete na lesní hřbitov. A potom už cestou od skladu palivového dříví za útulkem pro psy.
Tam už budou ukázky. A vítat návštěvníky budete vy, to už mohu říct. Protože stánek Českého rozhlasu bude hned na začátku cesty.

Hradecké Městské lesy, jestli si to dobře pamatuji, městu věnoval římský král Albert a byl to rok 1307.
Ano. Celkem je to rozloha asi 3 800 hektarů na které je také 13 rybníků. A chceme přistavit další.

Je to potřeba asi i kvůli suchu, které bylo letos extrémní.
Určitě. Jsou to věci, které stát podporuje. Tyto rybníky byly plánovány už od 30. let minulého století. Máme vlastní studii vodohospodářských poměrů v lesích a v těch 30. letech tady bylo zhruba stejné sucho. A v té době se obnovovaly rybníky ve zdejších lesích, nebo se plánovaly, kde budou nové stát. Za socialismu se to zastavilo a my jsme podle tohoto projektu už za Městské lesy vytvořili spolu s městem nové čtyři rybníky a další tři bychom ještě podle tohoto projektu teď chtěli dotvořit v té soustavě vodních děl. Rozhodně to pomůže mikroklimatu, když na začátku toků zastavíme vodu.

Městské lesy Hradec Králové pečují o přírodu v okolí krajské metropole

Když se ještě ohlédneme za letošním létem, tak bylo opravdu extrémně suché. Vy prvý nic takového za posledních 20 let nepamatujete.
Naše paměť je krátká, ale já opravdu nic tak výrazného nepamatuji. Mně osobně takový průběh teplého počasí vyhovuje, já mám teplo rád. Ale když to vidím v lese, tak zase čekám jako na smilování na déšť, aby těm stromům něco spadlo.

Někde jsem četl, že v Bělečku třeba daňci chodili pít až k rybníku do vesnice.
Když jsem to viděl, tak jsme se právě rozhodli udělat napajedla po lese a ta fungují dobře. To se povedlo. Rozmístili jsme je podél toků nebo tam, kde je mokřad. A všechna ta místa jsou ošlapaná stopami, zvířata tam chodí.

Den lesní techniky

Co voda v rybnících a tamní život? Protože jsme letos v létě viděli tuny mrtvých ryb v rybnících. Jak to vypadalo v Městských lesích v Hradci Králové?
Také jsme se báli, ale teď už se nebojíme. Teď už to přežijeme do podzimních výlovů a vlastně je to podobný průběh jako v roce 2015. To jsme nevěděli, co bude a mysleli jsme, že spláčeme také v těch rybnících nad výdělkem. Ale my máme na rozdíl od jiných chovatelů rybníky na začátku toků, takže je v tom lesním prostředí chladnější voda. A také se tam většinou vyskytují nějací chránění živočichové. Tedy my máme stanoveno, že to nemůžeme používat jako kapří vepřín, ale polointenzivně nebo extenzivně s menší rybí osádkou. Méně ryb také méně sežere a méně vydýchá vody. Takže jsme nezaznamenali nějaké úhyny. Spíš máme zkušenosti, že když je teplo, z toho lesního rybníka se stane tzv. nebeský rybník bez průtoku a namnoží se tam různý plankton, kterým se ryby krmí. A máme pak ryby pro změnu větší, když je teplo.

Čtěte takéMěstské lesy Hradec Králové a.s.

Takže u vás je to vlastně obráceně.
V roce 2015 to tak bylo. Já předpokládám, že by to letos mohlo být zase tak.

Už brzy se to ukáže. Kdy přesně budou výlovy?
Výlovy začínají vlastně už tento týden. Ale ten první s násadou, kam zase pozveme lidi jako každoročně, je pro veřejnost sobotní výlov rybníka Datlík 27. října. Samozřejmě je připraveno i nějaké občerstvení z čerstvých ryb a prodej ryb. Budou candáti, štiky a kapři přímo na těch sádkách. Je to nad Roudničkou, kde prodáváme ryby celoročně.

Městské lesy Hradec Králové pečují o přírodu v okolí krajské metropole - rybník Výskyt

17. listopadu pak bude následovat rybník Výskyt.
Ano. To jsme umožnili jednou ročně vyjet lidem doprostřed lesa k tomuto rybníku. Protože by tak daleko pěšky a s tou rybou těžko za námi chodili. Máme tam odstavné parkoviště a je to už pro nás už také tradice. V tom místě se snažíme posunout ten výlov co nejblíž Vánocům. Tam se každoročně prodá zhruba tuna ryb, což je pro nás super.

Ono je také krásné sledovat, jak vaši rybáři ten rybník strojí. Říká se tomu strojí?
Strojí rybník, ano. A ty soboty jsme udělali na popud škol a dětí, protože mnozí říkali, v týdnu to neuvidíme a rádi bychom s dětmi přišli a viděli výlov. Aby děti viděly, jak se rybník loví. Je to pro ta děcka zážitek. Potom se tam plácají s rybičkami v bahně a rodiče mají co prát asi celý týden.

Den lesní techniky

Krása, tak všechny zveme nejen na výlovy, ale samozřejmě už v sobotu 13. října na Den lesní techniky. Od skaldu palivového dříví za psím útulkem směrem k Vlčím jámám. Bude vás vítat stánek Českého rozhlasu Hradec Králové a náš rozhlasový tým. Pane Zerzáne, moc děkuji, že jste přišel. A držím palce, ať se to vše povede.
Díky, rád vás tam všechny uvidím. Na shledanou.

Pozvánka na Den lesní techniky 2018 v Hradci Králové
autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související