Bylinky a menopauza. Určitě je vhodný individuální přístup, kdy může rostlinnou drogu žena používat

15. květen 2025

Dnešní radioporadna se věnuje menopauze a přechodu. Toto přirozené období v životě ženy s sebou může přinést řadu výzev, od návalů horka, nespavosti, po změnu nálad a změny metabolismu. Ale co, když existuje šetrná pomoc přímo z přírody? 

Naším průvodcem světem bylinek a jejich účinků na nejrůznější potíže je PharmDr. Daniela Suchánková z Katedry farmakognózie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Daniela Suchánková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Je nějaký rozdíl mezi přechodem a menopauzou?
V podstatě žádný. Přechod a menopauza je vlastně to samé. Klimakterium je prostě období, kdy se snižuje hladina ženských hormonů v těle, a to tělo na to pak reaguje různými změnami nálad, návaly horka, nervozitou, nespavostí a dalšími charakteristickými příznaky v tomto období.

Čtěte také

Když nastane menopauza, tak už je vlastně po všem. Žena už nemá každý měsíc své klasické potíže. Ve kterém období začíná toto období u žen?
To se nedá úplně jednoznačně říci, protože u některé ženy může nastat dříve, klidně kolem padesátého roku života. U jiné ženy později, opravdu je to velmi individuální.

Jaké hormonální změny v těle ženy stojí za těmi příznaky?
Jsou to změny hladin ženských hormonů, které řídí klasický menstruační cyklus ženy. A v onom období přechodu, tedy menopauzy, se snižuje tvorba těchto hormonů a snižuje se tedy jejich hladina v těle. Je to přirozený proces, kterým si každá žena projde.

Každá žena má asi ty projevy jiné. A můžeme si nějak pomoci bylinkami?
Určitě jsou ženy, které víceméně žádné problémy ani nemají nebo jen lehké. Potom jsou ženy, které třeba více trpí pocením, návaly. A jsou ženy, které mají těch problémů mnohem více.

Čtěte také

Tedy určitě je dobré k tomu individuálně přistupovat a jsou tam jistá omezení, kdy danou rostlinnou drogu nemůže žena používat. Třeba onkologické pacientky nesmí červený jetel a sóju, na to by se mělo dávat pozor. Určitě je vhodný individuální přístup.

A co je ideální? Co je úplně nejúčinnější z vašeho pohledu?
To se nedá říci, protože na každého funguje něco jiného. A každý, jak jsme si říkali, má trochu jiné problémy. Takže někomu lépe pomůže kombinace sóji s jetelem, někomu jinému pomůže kombinace třeba se šalvějí. Šalvěj je výborná na návaly horka, na pocení. Záleží tedy opravdu na tom, jaké potíže ta konkrétní žena má.

Čtěte také

Některé ženy se bojí, že začnou při menopauze přibírat na váze. Existují nějaké byliny, které by mohly podpořit jejich metabolismus?
To je zapeklitá otázka. Tady by bylo spíše vhodné upravit životosprávu. Dodržovat zkrátka zdravý životní styl. Ale vyloženě doporučit nějaké byliny na to, aby se nepřibíralo, to nemohu. Může se zkusit kombinace jetele se sójou, která trošku celkově podpoří tělo a nejlépe nastartuje hormonální systém.

Ale nemůžu zaručit, že by nedocházelo k přibírání na váze. Je tedy vhodné zkusit cvičit v kombinaci s konzumací lehčí stravy.

Celou radioporadnu s PharmDr. Danielou Suchánkovou z Katedry farmakognózie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové ohledně bylinek vhodných při menopauze si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat