Bylinkářka Radka Svatošová: Díky škole Zelená louka a všem přátelům máme velkou bylinkovou rodinu

2. listopad 2023

Křest knížky Radky Svatošové Domácí soběstačnost aneb co nás naše babičky nenaučily v rozhlasové kavárně District V v Havlíčkově ulici v Hradci Králové. Kmotrem knihy, který se s námi také podělil o radosti života, byl herec Mário Kubec. A navíc všichni dostali také velké množství receptů, nejen na to, jak si teď na podzim připravit řadu životabudičů.

Bylinkářka Radka Svatošová se už mnoho let zabývá různými bylinkovými recepty, které sama tvoří. Jejím cílem je naučit se domácí soběstačnosti. Svoje znalosti teď sepsala v nové knize Domácí soběstačnost s podtitulem Co nás naše babičky nenaučily.

Mario Kubec vystudoval herectví na divadelní akademii múzických umění v Praze. Po absolvování divadelní fakulty rolí Petrucia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy, nastoupil do angažmá Národního divadla v Praze. Zde hrál po boku Josefa Kemra, Barbory Hrzánové, Jiřího Kodeta, Aloise Švehlíka, Josefa Somra, Rudolfa Hrušínského, Jiřího Adamíry, Simony Postlerové, Jany Preissové a dalších. Působil i na dalších pražských divadelních scénách. Věnuje se také dabingu a tři roky účinkoval v přírodním westernovém divadle v koňských show, kde ztvárnil roli Vinnetoua.

Oba spojuje láska k přírodě a zdravému životnímu stylu

„Když se začnete pídit po cestě k soběstačnosti a přirozenosti v životě, tak se setkáváte s lidmi, kteří jsou stejně naladěni. A tak to bylo také s námi, spolu s Radkou,“ říká Mário Kubec.

Umět vzít život do svých rukou každý neumí. Ona soběstačnost je i cestou ke svobodě. A svoboda je zodpovědnost, že se o sebe staráte.
Mário Kubec, herec, kmotr knihy Domácí soběstačnost

„Ano, zjistili jsme, že cesty našich rodin jsou hodně podobné. Že nás to všechny táhne k životu, který je blíž přírodě a k soběstačnosti," usmívá se Radka Svatošová. A Mário doplňuje. „Vesmír je v tomto geniální. Krásně spojí duše a ukáže vám cestu. A vy si vyberete, že se tou cestou vydáte, nebo ne.

Kdy u vás nastala ona touha žít více v souladu s přírodou?
„Zhruba před 20 lety se začala tato myšlenka rodit a byla stále intenzivnější. Žili jsme ve velkém městě, kde bylo veškeré materiální zabezpečení, měli jsme vše, po čem většina lidí touží, ale pořád jsme nebyli spokojeni. Tak jsme si říkali, v čem je ten pes zakopán, vysvětluje Mário Kubec.

Čtěte také

„A přišli jsme na to, že nás všechny tyto materiální věci nenaplňují u srdce. Tak jsme to začali řešit. Zjistili jsme, že se musíme vrátit zpátky k přírodě, protože jsme z té civilizace už byli takový hodně zohýbaní. Návrat k přírodě se ukázal být jediným možným krokem do budoucnosti.

„Celá rodina se chytila za ruce a šla za tím svým snem. Za touhou srdce a naplněním. Začali jsme v úzkém rodinném kruhu budovat mezi sebou vztahy, na které nebyl v tom městském shonu vůbec čas a klid. S honbou všemi výdobytky civilizace jsme ztráceli kontakty mezi sebou. To se povedlo a dovedlo nás až do Krušných hor, kde jsme našli kus země, kde jsme zakořenili a jsme šťastní, usmívá se Mário Kubec.

„Lásku k přírodě jsem v sobě měla už od dětství, ale hodně mne brzdila v rozletu pylová alergie. Ale ta se postupně lepšila, možná i tím, jak jsem získávala k přírodě užší vztah. A v roce 2012 jsme se s manželem přestěhovali do domečku se zahrádkou a tehdy se ta cesta zrychlila a zintenzivnila. To byl takový první přelom, doplňuje Radka Svatošová.

Čtěte také

„Druhým takovým zlomem byla naše cesta do Peru. Ta nás s manželem hodně proměnila a pozměnila. Po návratu už potom přišla myšlenka naší bylinkové školy Zelená louka. To byl rok 2016. Díky tomu máme teď rodinu hodně velkou, protože do ní počítáme všechny naše přátele a účastníky kurzů. Je to naše bylinková rodina, se kterou se vždy moc rádi setkáváme, říká Radka Svatošová.

A Mário Kubec hned ještě doplňuje. „My jsme pochopili, že to je nejdůležitější v lidském životě. Nejen informace přijímat a nasávat, protože dnes je jich obrovské množství, ale málokdo má odvahu, s odpuštěním ten svůj zadek zvednout, a jít také tak žít. Tedy změnit svůj život k lepšímu, zkusit to. Co se může stát? Do paneláku se můžete vrátit vždycky.

Další recepty, články a informace najdete na www.nasezelenalouka.cz

„Takže vzít svůj život do svých rukou. V podstatě ona soběstačnost je i cestou ke svobodě. A svoboda je ta zodpovědnost, že máte život ve svých rukou a začnete se o sebe starat. Nečekáte jen, že vám zvenčí stále bude někdo pomáhat, dodává Mário Kubec.

Celé bylinkové povídání nad knihou Domácí soběstačnost aneb Co nás babičky nenaučily si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související