Budoucnost nám není lhostejná. Sestry v akci, Anička a Eliška Víravovy, držitelky ceny Ekozásek roku

28. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Anička a Eliška Víravovy ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Prestižní Environmentální Cenu Josefa Vavrouška nově získala od Nadace Partnerství hned pětice osobností. V nové kategorii pro mladé Ekozásek roku si ocenění odnesly teprve náctileté youtuberky Eliška a Anička Víravovy z Hradce Králové za ekologický kanál Sestry v akci za záchranu života

Vy se tak aktivně zabýváte ekologií, že jste za to získaly ocenění. Ale abychom vás nejprve pořádně představili?
Anna: Jsme z Hradce Králové. Mně je 13.
Eliška: A mně o dva roky víc, tedy 15.

Anička a Eliška Víravovy ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Vy samy natáčíte, stříháte a upravujete videa s ekologickou tematikou, která dáváte na kanál YouTube. A za to jste získaly cenu Josefa Vavrouška pro mladé do 33 let. Moc gratulujeme. Jaké bylo přebírat takovou cenu?
Eliška: Byly jsme hodně nadšené, já z toho mám obrovskou radost, že si někdo váží naší práce. Bylo to opravdu moc fajn.
Anna: A rozhodně nás to posune hodně dál. Takže jsme moc rády. Byl to zážitek na celý život.

Naši kamarádi se o ekologii zajímají, podporují nás, také se námi inspirují. Takže jsou docela zdatní. A negativní reakce nás spíš povzbudí.
Anna Víravová, držitelka Ceny Josefa Vavrouška

Užily jste si Prahu?
Eliška: Ne úplně, protože jsme odjížděly z tábora a večer jsme se zase na tábor vracely. Ale sídlo Senátu je nádherné. Byl to opravdu zážitek na celý život.

Je to cena pro mladé do 33 let. Ale vy jste asi byly nejmladší mezi oceněnými.
Anna: Ano, to je pravda.

Jaký je to pocit, když jste tohle dokázaly už v tak nízkém věku?
Eliška: Já jsem z toho vážně nadšená, že opravdu máme co tomu světu předat.

Čtěte také

Určitě je to motivace do další práce a vy v ní chcete a budete pokračovat. Ve vašem věku dělat ekologická videa, to je trošku netradiční. Kde se zrodil tento nápad?
Anna: Už odmalinka nás k ekologii vede maminka. A také do teď jezdíme na ekologický tábor pořádaný Střediskem ekologické výchovy. Takže z toho to vyplynulo, protože jsme si začaly více uvědomovat zhoršující se stav naší planety. Není nám jedno, v jaké budoucnosti budeme žít. Takže s tím chceme něco dělat.

Já z vás mám pocit, že tohle vážné téma je pro vás úplně přirozené.
Eliška: Ano, všechno, co v našich videích říkáme a ukazujeme, tak doma prakticky žijeme a používáme. Je to takové kolečko.

Sestry v akci za záchranu života, Anička a Eliška Víravovy, držitelky ceny Ekozásek roku

Na co konkrétně se zaměřujete?
Anna: My se obecně hodně zabýváme plýtváním, ať vodou, oblečením, jídlem, energiemi, prostě vším. A také se zabýváme odpadky v oceánech. To jsou taková naše hlavní témata.
Eliška: Potom se hodně zabýváme tím, co může každý člověk, každý jednotlivec, pro naši planetu udělat ze své pozice, ze svého místa. Takže třeba, když se zabýváme lesem, jak vytvořit opravdový les, tak ukazujeme, co může třeba i malé dítě udělat. Prostě mohou jít do lesa a zasadit tam kaštan nebo žalud.

Jak vznikají vaše videa? Píšete si scénář a dohadujete se, co kdo řekne?
Eliška: Vždy se nějak domluvíme na tématu. Většinou je to čím žijeme doma. Potom sepíšeme scénář, docela se u toho i dohadujeme, protože není pokaždé jednoduché skloubit naše názory a co tam chceme zmínit. Potom vezmeme techniku, jdeme ven a natočíme to.
Anna: A pak to Eliška sestříhá. To je technická opora.

Stíháte u toho vůbec školu a jiné věci?
Anna: Ve školním roce je to trošku těžší, obě jsme ještě na základní škole a máme také hodně dalších zájmových kroužků.

Sestry v akci za záchranu života, Anička a Eliška Víravovy, držitelky ceny Ekozásek roku

Čemu se věnujete ještě kromě ekologie?
Eliška: Obě dvě tancujeme dvakrát týdně, obě hrajeme na housle také dvakrát týdně. A já potom ještě chodím do výtvarného kroužku. Ještě máme kolektivní hudební praxi, Anička měla nauku. V podstatě každý den něco máme. Maminka nás v tom hodně podporuje. Zatím vše stíháme, škola nám jde.

Čtěte také

Co na vaše konání říkají spolužáci, kamarádi a vrstevníci? Sledují vás, komentují to nějak? Nebo je to vůbec nezajímá?
Anna: Naši kamarádi se o to zajímají, podporují nás, také se námi inspirují. Takže jsou docela ekologicky zdatní.
Eliška: Ale máme i zkušenost s některými spolužáky, kteří se nám za to i vysmívají, moc nechápou, co děláme. A třeba i vědomě škodí přírodě. Ale myslím si, že i takoví lidé k tomu třeba jednou dospějí a řeknou si, udělal jsem chybu, mělo by se přírodě pomáhat.
Anna: Nás negativní reakce akorát povzbudí.

Jak spolu vycházíte jako sestry, když zrovna nenatáčíte videa? Hádáte se někdy, půjčujete si oblečení, jak to je?
Anna: Dřív jsme se hádali mnohem víc. Myslím, že se to čím dál víc zlepšuje, že jsme teď nejlepší kamarádky a pomáháme si.
Eliška: Když prostě jedna potřebuje, tak se navzájem dokážeme vytáhnout z nějakých problémů či různých špatných situací. Ale při některých problémech se klidně i pohádáme. Ale jen tak v dobrém. Podržíme se.

Sestry v akci za záchranu života, Anička a Eliška Víravovy, držitelky ceny Ekozásek roku

Jste také aktivní divačky na internetu, co vás zajímá?
Anna: Já youtubery moc nesleduji. Spíš si pouštím na internetu filmy nebo písničky.
Eliška: Já miluji hudbu. Takže si doma pustím na plný pecky písničky a tancuji. A youtubery sleduji spíš ty zahraniční.

Určitě bych chtěla mít zaměstnání spojené s přírodou a ekologií. Možná zahradní architektka. Chtěla bych pomoci vytvářet zdravou krajinu.
Eliška Víravová, držitelka Ceny Josefa Vavrouška

Ale moderní technologie do vašeho života určitě patří. Takže bez mobilních telefonů se neobejdete?
Anna: Mobil je pro mne hodně důležitý jako komunikační prostředek, protože ráda vím, kde je mamka nebo další členové rodiny.
Eliška: Já si myslím, že díky moderním technologiím můžeme do světa vypustit to, čím žijeme. A že světu máme hodně co předat a díky sociálním sítím to předávat můžeme lépe. Ale když jedeme někam na výlet, spíme venku pod širákem, tak mobily nepotřebujeme.

Čtěte také

Co vás ještě čeká teď v létě o prázdninách?
Anna: Dnes odjíždíme do Horního Maršova na DEMO kemp. Ten nás má naučit demokratickému myšlení, jak být aktivními občany.
Eliška: Včera jsme byli v Praze na demonstraci za zdravou krajin. Předtím jsme byli na táboře pořádaným Střediskem ekologické výchovy a potom ještě jedeme na soustředění a s mamkou na nějakou dovolenou na kolech.

Takže se nenudíte. Co vás čeká po prázdninách? Eliško, ty budeš měnit školu, je to tak?
Eliška: Já změním školu. Půjdu na střední školu se zaměřením na ekologii a životní prostředí. Moc se těším, protože se budu moci zabývat tím, co mi opravdu dává smysl a naplňuje mne.

Anička a Eliška Víravovy svá osvětová videa publikují na YouTube kanálu Sestry v akci za záchranu života.

A máš už představu o nějakém konkrétním povolání?
Eliška: Určitě něco s přírodou a ekologií. Vždy jsem chtěla být zahradní architektka. Takže třeba něco tímto směrem. Chtěla bych pomoci vytvářet nějakou zdravou krajinu.

Aničko, bude tě lákat jít ve stejných stopách?
Anna: Už jsem o tom také přemýšlela. Ještě nemám nějaký přesný cíl jako Eliška, ale chtěla bych dělat něco se zvířaty, nějakou třeba ekologickou farmu. Ale ještě úplně nevím.

Anička a Eliška Víravovy s maminkou, kamarádkou a moderátorkou Janou Kudyvejsovou ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak my přejeme, ať se vám stále daří ve vašem snažení, ať oslovíte, co nejvíce lidí. Našimi hosty byly Eliška a Anička Víravovy. Přejeme krásné prázdniny a krásné léto.
Eliška a Anna: Děkujeme.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související