Budete-li vařit podle kuchařek Václava Malovického, dožijete se vysokého věku!
Koleda, koleda Štěpáne... Nepochybujeme o tom, že tuto koledu dobře znáte. 26. prosinec je neodmyslitelně spjat právě se svatoštěpánskou koledou. Ale tento den je spojený ještě s jednou hezkou tradicí – a ta velí připravit na Štěpána pernatou drůbež. Víme vůbec proč? Tušíte, co naši předkové jedli tento den? A věděli jste, že právě druhý svátek vánoční byl dnem koledování a návštěv?
Na tyto otázky nám odpověl v sobotu 26. prosince autor mnoha kuchařských knížek Václav Malovický, který byl hostem Českého rozhlasu Hradec Králové po 11. hodině.
Pokud máte v knihovničce některou z jeho knížek, pak vás možná bude zajímat, jak vznikly a hlavně, kde čerpal inspiraci.
Možná vás překvapí, že řadu receptů, než je zapsal, museli spolu s manželkou nejprve vyzkoušet. V historických zápisech totiž chyběly základní informace, například jakou mouku použít.
Dozvíte se i to, že původním povoláním je stavební inženýr, ale tuto profesi vyměnil za literární dráhu.
Václav Malovický vydal již spoustu kulinářských knih, ve kterých najdete nejen recepty ale i ilustrace a krátké povídky.
V jedné z jeho knih - Kuchyně staré Šumavy vás určitě zaujme toto motto: "Budete-li podle této kuchařky vařit 100 let, dožijete se stejně vysokého věku".
A protože na sobotu 26. prosince 2015 připadá 2. svátek vánoční nebo také svátek sv. Štěpána, byl pořad Vaříme se Zdenou Kabourkovou věnovám pokrmům, které se na tento významný svátek v české kuchyni tradičně připravují.
Příjemný poslech a dobrou chuť vám přeje Zdena Kabourková!
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.