Bonbóny s psychotropní látkou, městská vlaková linka a krásné želvy paprsčité. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Na základní škole v Hradci Králové zkolabovala dívka z druhého stupně poté, co zkonzumovala legálně prodávané bonbóny s toxickou látkou. Její kolaps způsobil muscimol, který se vyskytuje v muchomůrkách. Želatinové bonbony se dají bez omezení koupit na internetu, stačí pouze označit, že kupujícímu je více než 18 let.

„Začalo to tím, že dívce začalo být špatně. Pan učitel se ptal, co jí je, ona na to, že to nic není. Pak ji spolužačky odvedly na záchod. Tam hodinu ležela, ale dostala se už do situace, když už i ta děvčata si řekla, že to je za hranou a šly za paní učitelkou třídní. Ta okamžitě volala záchranku,“ popisuje ředitelka školy Martina Škultétyová situaci, která mohla skončit ještě daleko hůř.

Čtěte také

Město Trutnov ukončí v prosinci provoz městské vlakové linky. Ta je na trase Hlavní nádraží - Poříčí - Libeč v provozu rok a půl. Mezi lidmi ale o ni není podle statistik zájem. Vlaky tu často jezdí prázdné.

Důvod nízké vytíženosti vysvětluje starosta Michal Rosa z ODS. „Jako hlavní překážku vnímáme trutnovské hlavní nádraží. Cestující musí na hlavním nádraží přestupovat, protože technicky je to nádraží velmi zastaralé. Já věřím tomu, že až dojde k rekonstrukci trutnovského hlavního nádraží, tak se k městské vlakové lince opět vrátíme.“

Čtěte také

Dnes se v Safari Parku Dvůr Králové vydáme za želvami. A bude to, jako bychom se přenesli na ostrov Madagaskar, na jediné místo na světě, kde žijí krásné želvy paprsčité. Poznáte je podle toho, že z každé části jejich tmavého krunýře vycházejí světlé linky a tvoří hvězdu.

Ve dvorském safari parku se o vzácné želvy paprsčité a jejich mláďata stará Martin Smrček, za kterým se vypravila redaktorka Dana Voňková. Želva paprsčitá je endemitem ostrova Madagaskar. Tento druh je považován za jednu z nejkrásnějších želv. Z každé části tmavě zbarveného krunýře vycházejí světlé linky a tvoří tvar hvězdy. Je to druh býložravý, ve volné přírodě se živí listy, květy a plody. V období dešťů pijí vodu zachycenou na kamenech.

autor: baj
Spustit audio

Související