Bolí vás klouby? Artroskopie se bát nemusíte. Co vás přesně čeká?

5. červen 2018

MUDr. Pavel Holeka v naší radioporadně na téma: bolesti kloubů a artroskopie. 

Bolesti, omezený pohyb, otoky a projevy nestability kloubu jsou obtíže vzniklé úrazovým nebo neúrazovým mechanismem, které vás přivedly k lékaři, na jehož doporučení máte absolvovat artroskopické vyšetření. To má objasnit původ vašich obtíží, zjistit rozsah poškození kloubu a tím umožnit jeho léčení podle dostupných léčebných metod.

Vyšetření kolene (ilustrační foto)

Artroskopie je moderní miniinvazivní vyšetřovací a operační technika. Umožňuje šetrně prohlédnout a okamžitě léčit vnitřní struktury kloubů kolene, ramene, hlezna či lokte.

Kdy je doporučována artroskopie?
Artroskopie je doporučována při podezření na poškození vnitřních struktur kloubů - jeho povrchu, chrupavek, menisků, vazů, manžet atd. Je vhodná jak k řešení traumatického poškození kloubů úrazovým dějem např. u sportovců, tak i pro neúrazová poškození kloubů např. artrozou.

Rentgenový snímek kolenních kloubů (ilustrační foto)

Jak se provádí artroskopie?
Artroskopie se provádí v šetrné celkové anestezii, kterou zajišťuje anesteziolog. V anestezii operatér zavádí do kloubního prostoru tenkou trubičku zakončenou miniaturní kamerou a zdrojem světla. Tímto endoskopem prohlédne vnitřek kloubu a pomocí speciálních operačních nástrojů a přístrojů ihned provede potřebný chirurgický zákrok. Celou operaci sleduje operační tým na obrazovce monitoru.

Co následuje po artroskopii?
Po zákroku a probuzení z celkové anestezie je pacient převezen na dospávací jednotku. Po asi dvouhodinovém zotavení na lůžku si pacient přivolá předem sjednaný doprovod, který ho odveze autem domů.

Po artroskopii je nutné 7-14 dnů odlehčovat operovaný kloub pomocí francouzských holí, někdy je třeba kloub fixovat ortézou. Pooperační kontroly a rehabilitaci zajišťuje operatér ve spolupráci s vaším lékařem.

Lékaři při operaci (ilustrační foto)
autoři: Milan Baják , Blanka Malá
Spustit audio

Související